RóżnościZdrowie

Blizny – czym są i jak sobie z nimi radzić?

0
Skin lesions from allergies. Vintage filtered image.

Nieestetyczne pamiątki po urazie bądź operacji, które potrafią zeszpecić oraz wpędzić w kompleksy – tym właśnie są blizny. Ponadto ich leczenie, w większości przypadków, jest bardzo skomplikowane. Jakie są ich rodzaje oraz jak sobie z nimi radzić?

Blizny – czym one są?

Blizna jest efektem urazu, a dokładniej uszkodzenia struktury skóry. Rodzaj blizny uzależniony jest od dwóch rzeczy: od stopnia uszkodzenia skóry (głębokości i powierzchni) oraz przebiegu gojenia się. Im trudniej blizna goi się (chodzi o powikłania), tym wzrasta niebezpieczeństwo powstania w tym miejscu blizny. W przypadku, gdy rana goi się szybko i bezproblemowo, szansa na uniknięcie pojawienia się blizny w danym miejscu będzie minimalna. Jednak przy dużym urazie zawsze powstają blizny.

Blizna cechuje się tym, iż nie ma właściwej funkcji, jaką spełnia tkanka w danym miejscu. Tworzenie i formowanie się ostatecznej formy i kształtu trwa zazwyczaj długo, od kilku do kilkunastu miesięcy. Na proces gojenia się rany i powstawania blizny mają wpływ predyspozycje genetyczne, złe odżywianie się, nałogi, tryb życia.

Wyróżniamy następujące rodzaje blizn:

  • blizny wypukłe,
  • blizny wklęsłe,
  • blizny zanikowe.

Blizny – leczenie

Leczenie blizn zależy od tego, z jaką blizną ma się do czynienia. Inaczej należy postępować z bliznami wypukłymi, inaczej z wklęsłymi, inaczej z blizną miękką, a inaczej z twardą. Ponadto stosowana terapia różni się w zależności od koloru blizny.

Czy wiesz, że…

Wraz ze wzrostem czasu gojenia rany, wzrasta prawdopodobieństwo, iż w tym miejscu powstanie blizna. Natomiast, gdy rana goi się szybko i bez żadnych problemów, jest większa szansa, iż blizna w danym miejscu nie powstanie bądź będzie ona minimalna.

To co różni bliznę od prawidłowej skóry to konsystencja (przeważnie jest ona twardsza od zdrowej skóry, choć czasem bywa bardziej miękka), ale i strukturą powierzchni, która może być wypukła, wklęsła lub mieszana. Istotny kolor stanowi kolor blizny – bywa on jaśniejszy bądź ciemniejszy od sąsiadującej skóry.

Najtrudniejsze do zlikwidowania są blizny o strukturze wypukłej. Ich leczenie oparte jest o terapie laserem frakcyjnym, ostrzykiwanie blizny preparatami spłaszczającymi czy rozmiękczającymi. Istotne w tym przypadku jest smarowanie maściami silikonowymi oraz masowanie. Warto wiedzieć, iż wcieranie preparatów w blizny wklęsłe może nawet zaszkodzić.

 

Trudny wybór? Ręczniki dla dzieci wymagają szczególnych starań

Previous article

Szklarnia w ogrodzie? To więcej niż dobry pomysł!

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności