Zdrowie

Ból zęba – zanim trafisz do dentysty

0

Ból zęba zawsze jest niepokojącym objawem. Nawet jeżeli pojawia się okresowo i znika warto poznać jego przyczynę. Koniecznie umów się do dentysty. Co jeżeli wizyta zarezerwowana, ale musisz na nią jeszcze poczekać, a ból się nasila.

Dlaczego ząb boli?

Najczęściej spotykanymi powodami bólu są pęknięcie szkliwa i próchnica. W początkowej fazie odczuwana jest nadwrażliwość na zmianę temperatury, czy smak potraw. Jest ona spowodowana odsłonięciem szyjni zębowej przez opuszczające się dziąsła. Postępująca próchnica prowadzi do powstania ubytków, które w momencie dojścia do miazgi zęba zaczynają boleć. Kolejnym etapem jest powstanie ropnia, który daje bardzo dotkliwy ból. W przypadku gdy zapalenie miazgi przejdzie na okostną, miazga obumrze. Konieczne jest wtedy podanie antybiotyków i leczenie kanałowe, a jeżeli stan jest bardzo zły ekstrakcja zęba. Bywa też tak, że ból odczuwamy w okolicy zębów, ale to nie one są problemem. Przyczyną bólów pseudozębowych może być zapalenie zatok, zaburzenia pracy aparatu żucia lub neuralgia nerwu trójdzielnego.

Sposoby na ból zęba przed wizytą stomatologiczną

Nasze działania powinny być dostosowane do nasilenia objawów. Ból przy jedzeniu może świadczyć już o obecności ropnia. Sytuacja jest poważna, więc poproś o możliwie szybki termin wizyty. Do jej czasu staraj się gryźć jedzenie drugą stroną i zażywaj ibuprofen np. Ibuprom RR, Iburapid, Ibuprex Max. W przypadku gdy doszło też do zapalenia dziąseł pomocne będą płukanki do jamy ustnej o działaniu odkażającym i przeciwzapalnym. W aptece możemy wyposażyć się też w tymczasowe wypełnienia zębów, które zabezpieczą ubytek do czasu interwencji specjalisty. Domowym sposobem są goździki, które należy nagryźć bolącym zębem. Olejki w nich zawarte mają silne działanie przeciwbólowe. Gdy dojdzie do obrzęku warto okładać bolące miejsce lodem, a usta płukać zimną miętą.

Profilaktyka bólu zęba

Pamiętaj, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Regularne działania mogą Cię ustrzec przed niespodziewanym i nagłym bólem zęba. Dbaj o codzienną higienę jamy ustnej. Dokładnie szczotkuj zęby i używaj nitki dentystycznej. W porę usuwaj nawarstwiający się kamień nazębny, który jest siedliskiem chorobotwórczych bakterii i sprzyja obniżaniu się dziąseł. Regularnie pojawiaj się nie przeglądach stomatologicznych, które powinny odbywać się co 6 miesięcy. Pozwoli Ci to szybciej wychwycić wszelkie zmiany chorobowe i od razu odpowiednio na nie zareagować np. przez usunięcie drobnych ubytków.

Kredyt w Niemczech – rodzaje pożyczek

Previous article

Sposoby na katar sienny

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie