DomRóżności

Czym różni się ogród zimowy od oranżerii?

0

Ogród zimowy i oranżeria to pojęcia pomiędzy, którymi często stawia się znak równości, choć nie do końca słusznie. Czym się różnią i jakie jest ich właściwe przeznaczenie? Czy są jakieś wymogi prawne i budowlane, które te formy powinny spełniać?

Pociąg do natury jest w każdym z nas, choć czasem bardzo głęboko schowany. Wszyscy co jakiś czas cieszymy się dniem spędzonym na świeżym powietrzu, czy imprezą zorganizowaną tylko pod chmurką. Na wszystkich kolory Ziemi i natury działają uspokajająco. Szczególnie widać to popularności zieleni w miejscach po, których spodziewalibyśmy się nerwów i niepokoju, np. szpitali, czy sal szkolnych. Odgłos szumiącego lasu, albo cicho płynącego strumyka koi skołatane nerwy każdego z nas, choćbyśmy nie wiem jak chcieli się przed tym uchronić. Ten spokój, który odczuwam w towarzystwie roślin, zwierząt i innych elementów natury, zapewne jest jednym z powodów, dla których ogrody zimowe nie tracą na popularności.

Ogród zimowy, czy oranżeria – jakie są różnice?

Ogród zimowy to budynek zbudowany ze szklanych ścian zamontowanych na drewnianym, metalowym lub plastikowym szkielecie. Choć z wyglądu przypomina elegancką wersję szklarni, to jego przeznaczenie jest całoroczne i związane przed wszystkim z wypoczynkiem. Oranżeria ma natomiast na celu całoroczną hodowlę roślin. Tym co łączy oba te obiekty jest oczywiście bogactwo roślin, ale też nie ma przeciwwskazań, żeby jedno przenikało się funkcją z drugim. Potocznie, rzeczywiście obu tych pojęć używa się zamiennie, ale ich oryginalne przeznaczenie jest nieco inne. Na postawienie obu tych budynków nie musimy mieć zgody, a jedynie zgłoszenie, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35mkw, a także gdy wybieramy rozwiązanie, które nie będzie na stałe związane z gruntem. W przypadku gdy chcemy wybudować coś, co nie spełnia tych wymogów muimy udać się do właściwego urzędu w celu zmiany planu zagospodarowania działki.

Jak mądrze zaplanować ogród zimowy?

Ogród zimowy może mieć przeznaczeni całoroczne i często stanowi dodatkowe pomieszczenie do właściwego budynku mieszkalnego. Można w nim urządzić drugi salon, jadalnie, pokój gier i zabaw dla dzieci, czy atrakcyjne miejsce do spotkań z przyjaciółmi. O ile oranżeria jako miejsce hodowli roślin i jako takie może stanowić oddzielny, samodzielny budynek. Ogród zimowy to raczej miejsce wypoczynku przy naturze nawet gdy aura na zewnątrz nie sprzyja. Z tego względu na ogród zimowy często adaptowany jest np. taras. Jedna ściana wtedy jest wspólna ze budynkiem mieszkalnym. Taki ogród zdecydowanie łatwiej ogrzać niż wolnostojący gdzieś dalej, a sam ogród, nawet jeżeli zbudowany został z materiałów bez właściwości termoizolacyjnych, stanowi poduszkę powietrzną, która spowalnia wychładzanie domu. Wspólnym elementem ogrodu zimowego i oranżerii są rośliny. Koniecznie przemyśl ich wybór, nie tylko pod kątem wymogów pielęgnacyjnych, ale też nastroju jaki chcesz uzyskać w tym miejscu. Kolor możesz zmienić nie tylko przez kwiaty. Same liście i łodygi mogą stworzyć całą feerię barw. Skoro ogród zimowy ma być kolejnym pokojem, to poza roślinami muszą się w nim znaleźć jakieś meble. Wybierz takie, które będą współgrały z naturalnym otoczeniem i jednocześnie będą odporne na trudne warunki atmosferyczne. Co prawda ogród zimowy jest zadaszony, ale najczęściej ma też bezpośrednie wyjście do właściwego ogrodu, więc meble łatwo można wystawić na zewnątrz. W przypadku gdy decydujemy się na nieogrzewany wersję ogrodu, to pomimo zadaszenia i braku bezpośredniego narażenia na działanie wody, wiatru i niskiej temperatury, to w dodatkowym pomieszczeniu najprawdopodobniej będzie wilgotno. Z tego względu świetnie sprawdzą się meble z techno ratanu, czy tworzyw sztucznych.

Turnusy rehabilitacyjne – co warto wiedzieć o polskich sanatoriach

Previous article

Dlaczego warto kupić nakładkę na sedes?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom