DomZakupy

Jak czyścić kryształy?

0

Specyficzne właściwości szkła kryształowego sprawiają, iż cechuje się ono wyższym poziomem miękkości oraz mniejszą odpornością na wysokie temperatury cieczy w porównaniu do szkła sodowego. Wymusza to więc na użytkownikach kryształowych wyrobów specjalną pielęgnację swoich kolekcji. Jak dbać o wyroby z kryształu oraz żyrandole kryształowe?

Pielęgnacja kryształowych wyrobów – jak powinna wyglądać?

Na samym początku warto wspomnieć, iż wyroby kryształowe to produkty jak najbardziej funkcjonalne, z których z powodzeniem można korzystać na co dzień. Nie muszą one zdobić półek lub witryn z zastawą w salonie. Jedyną zasadą w ich zastosowaniu jest nieużywanie szkła kryształowego w połączeniu z bardzo gorącymi napojami, tj. herbata czy kawa.

Właściwa pielęgnacja kryształowych produktów zapewni ich trwały i piękny wygląd, którym będzie można cieszyć się przez długie lata. W Internecie i innych książkowych poradnikach funkcjonuje cała masa porad, w jaki sposób dbać o kryształowe szkło, jak je czyścić oraz jak zapobiega jego matowieniu. Wiele z nich nie jest do końca uzasadniona oraz może nie gwarantować odpowiedniego zabezpieczenia szkła przed zniszczeniem. W związku z powyższym, polegając na doświadczeniu specjalistów, zajmujących się oczyszczaniem szkła z wszelkich odpadów powstałych w procesie produkcji, kontrolujących jakość, jak również dbających o ekspozycje sklepowe, warto wziąć pod uwagę jedynie sprawdzone i skuteczne sposoby na pielęgnację ze wyrobów ze szkła kryształowego (np. żyrandole kryształowe), zarówno tego klasycznego, malowanego, jak i białego.

Czyszczenie wyrobów kryształowych – najważniejsze zasady

Czyszczenie wyrobów z kryształu powinno wyglądać następująco:

  • Odpowiednie myce wyrobów kryształowych może odbywać się jedynie ręcznie. Nie rekomenduje się mycia delikatnych kryształów w zmywarkach, w których po kilku cyklach z pewnością nabawią się one szeregu rys i matowego efektu powierzchni szkła, a przy wyrobach kolorowych dojść może nawet do złuszczania się farby, która pokrywa produkt.
  • Podczas mycia kryształów nie należy stosować detergentów o silnym działaniu chemicznym. Zalecane są delikatne płyny do mycia naczyń.
  • Do czyszczenia szkła kryształowego nie nadają się myjki czy gąbki o chropowatej strukturze oraz ostre narzędzia, które bardzo szybko mogą spowodować zarysowanie powierzchni szkła lub zdrapanie farby z malowanych wyrobów. Najlepszym rozwiązaniem są miękkie ściereczki oraz gąbki, które nie pozostawiają na powierzchni czyszczonej włókien materiału, bądź po prostu własne dłonie.
  • Nie można dopuścić do pozostawienia na dłuższy czas nieumytych i opróżnionych wyrobów kryształowych, szczególnie stosowanych do przechowywania kolorowych alkoholi, które po wyschnięciu pozostawią ciężki do wyczyszczenia osad.
  • Już letnia woda umożliwia dokładne oczyszczenie wyrobów kryształowych z kurzu czy osadów. Nie zaleca się wykorzystywania gorącej wody do czyszczenia tego typu wyrobów.
  • Produkty o wysokiej szyjce oraz utrudnionym dostępie do wnętrza, najlepiej jest myć namoczoną w wodzie z detergentem, miękką ścierką, nawiniętą na nie posiadający ostrych krawędzie, drewniany patyk.
  • Umyty, dokładnie wypłukany w czystej, lekko ciepłej wodzie kryształ, najlepiej jest odstawić na ociekacz lub rozłożoną ściereczkę do wyschnięcia. Do wypolerowania wykorzystać można suchy, miękki materiał, który nie pozostawia włókien.

Żyrandole kryształowe – jak je czyścić?

W tej kwestii najważniejszym aspektem jest czyszczenie, które wymaga dużego nakładu pracy cierpliwości. Spora ilość pojedynczych kryształków sprawia, iż pozbywanie się kurzu trwa względnie długo. Zadanie staje się o wiele bardziej skomplikowane, gdy żyrandol umieszczony jest w łazience, gdzie zabrudzenia wilgotnieją, a kolejno zasychają, w związku z czym ciężej jest się ich skutecznie pozbyć. Raz na jakiś czas warto zdjąć lampę z sufitu, aby móc w bezpieczny sposób dotrzeć do trudnodostępnych miejsc. Na co dzień żyrandole kryształowe wystarczy przecierać przy użyciu wilgotnej ściereczki. Gdy zabrudzenia są uporczywe, można zastosować wacik nasączony alkoholem.

Zrób to sama: najlepsze, domowe maseczki na włosy

Previous article

Moda na wygodę, czyli za co kochamy braletki?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom