RóżnościZdrowie

Jak dbać o dziąsła?

0

Troszcząc się o okolice naszej jamy ustnej w pierwszej kolejności myślimy o zębach. Niestety często zapominamy o innych aspektach, np. dziąsłach. To od ich schorzeń często zaczynają się problemy z zębami, które mogą doprowadzić do ich utraty.

Naszym podstawowym narzędziem do walki z chorobami jamy ustnej jest zachowanie odpowiedniej higieny. Co ważne, jej elementem powinny być regularne przeglądy stomatologiczne. Choroby dziąseł rozwijają się powoli i odpowiednio dobrane leczenie stomatologiczne może je skutecznie hamować.

Zdrowe dziąsła są twarde, nie krwawią i mocno przylegają do naszych zębów. Na naszych zębach każdego dnia zbierają się drobnoustroje, które tworzą tzw. płytkę nazębną. Jej zaleganie, spowodowane np. unikaniem mycia zębów, prowadzi do jej mineralizacji i zebrania kamienia nazębnego oraz jest podstawową przyczyną próchnicy.

Stan zapalny dziąseł

W niedokładnie usuniętej płytce nazębnej gromadzą się toksyny, które mogą powodować stan zapalny. Opuchnięte dziąsła i krwawienie podczas szczotkowania zębów są niepokojącym sygnałem. Warto na tym etapie skorzystać z substancji o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym. Pomóc może nam Azulan, Salumin Active, Dentosept. Dzięki nim zabezpieczymy otwarte rany przed dalszym rozwojem drobnoustrojów i przyspieszymy regenerację błony śluzowej. Pamiętaj też o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego. Ze względu na jego porowatość płytka bakteryjna łatwiej się na nim osadza. Jego obecność dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo odsunięcia się dziąseł od zęba, co przyspiesza rozwój choroby. Kamień nazębny jest też miejscem, na którym najbardziej widać przebarwienia, co stanowi istotny defekt natury kosmetycznej.

Kiedy pomoc stomatologa jest niezbędna?

Nieleczone zapalenie dziąseł przechodzi na ozębną, a to może skończyć się nadmierną ruchomością zębów, a nawet ich utratą. Z rozwojem choroby dziąsła zaczynają się cofać i odchodzą od zębów. Na tym etapie ból przy nacisku i pojawienie się ropy są sygnałem do pilnej wizyty u lekarza, ponieważ może dojść do nieodwracalnych zmian. W przypadku znacznych ubytków wskazane może być wykonanie chirurgicznej rekonstrukcji pod postacią korony, implanty czy mosty. Przeoczenie etapu zapalenia ozębnej grozi osłabieniem kości, w której osadzone są zęby i wtedy konieczne może okazać się ich usunięcie. Ruchome zęby zaburzają też zgryz, proces żucia, czy utrudniają wyraźnie mówienie. Innymi sygnałami do umówienia wizyty stomatologicznej jest nieprzyjemny zapach z ust i uczucie zmiany ułożenia zębów.

Jak dbać o swój głos?

Previous article

Jak wybrać dobry probiotyk?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności