RodzinaZdrowie

Jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza?

0

Dla każdego rodzica wizyta z dzieckiem u lekarza jest nie mniej stresująca niż dla pociechy. Dla malucha to najczęściej nieprzyjemne doświadczenie nawet, jeśli wizyta polega tylko na osłuchaniu i zważeniu. Dla dziecka może się to wiązać z ogromnym stresem. Można jednak pomóc dziecku odpowiednio przygotowując go do wizyty u lekarza.

1. Wyjaśnienie dziecku, na czym polegać będzie wizyta.

Nieświadomość gdzie idzie i co się będzie z nim działo znacznie potęguje strach dziecka. Warto więc wyjaśnić mu (w miarę jego możliwości) co będzie się z nim działo. W przypadku młodszych dzieci (2-3 latków) można przeprowadzić zabawę „w lekarza” i razem badać misie i lalki, dawać im zastrzyki i osłuchiwać serduszko. Warto pokazać dziecku książeczki i bajki o tej tematyce tak, aby oswoiło się ono z wizerunkiem lekarza i wiedziało co się dzieje w gabinecie. Starszemu dziecku, które jest w stanie zrozumieć wyjaśnienia, warto opisać co się będzie z nim działo (pan doktor osłucha serce, zajrzy do buzi itp.). Jeśli dziecko czeka nieprzyjemne badanie lub zastrzyk nie należy tego ukrywać. Należy natomiast wyjaśnić, że badanie czy zabieg będzie nieprzyjemny, a zastrzyk chwilę zaboli.

2. Odpowiedni ubiór

Ważne jest, aby zapewnić dziecku komfort podczas wizyty u lekarza. Ciasne, sztywne spodnie czy sukienki zapinane na nieskończona ilość guzików zostawmy na rodzinną imprezę. U lekarza dziecko ma się czuć swobodnie. Ponadto, często trzeba do badania zdjąć jakąś część garderoby i warto tak dobrać strój, aby zarówno rozebranie i ubranie dziecka odbywało się szybko i sprawnie.

3. Pozwólmy dziecku płakać

Płacz jest naturalną reakcją dziecka na nieprzyjemne sytuacje, stres, głód, zimno itd. Również podczas wizyty pozwólmy dziecku trochę popłakać zwłaszcza, gdy badanie jest rzeczywiście nieprzyjemne albo dziecko czeka zastrzyk. Zazwyczaj lekarzowi w badaniu nie przeszkadza to, że dziecko płacze, a ono może w ten sposób rozładować dręczące go napięcie.

4. Nagroda po wizycie

Po wizycie zawsze należy pochwalić dziecko i powiedzieć mu, że było bardzo dzielne. Dobrze jest sprawić mu też jakąś przyjemność. Może być to zakup małej zabawki, łakoć albo obejrzenie wspólnie ulubionego filmu. Dzięki temu dziecko skojarzy sobie wizytę u lekarza z przyjemną nagrodą i chętniej zniesie uciążliwości wizyty wiedząc, że potem czeka go np. wspólne wyjście na lody.

Jak skutecznie rozwiać wątpliwości klienta?

Previous article

Jak zadbać o skórę atopową po wakacjach?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Rodzina