DomGotowanieRóżności

Jak uprawiać egzotyczne warzywa w szklarni?

0

Uprawa warzyw w szklarniach stała się w ostatnich bardzo popularna. Dzięki nim można uprawiać nawet egzotyczne gatunki bez obawy o to, że nie przetrwają. Warto jednak najpierw dowiedzieć się, jak to zrobić, by warzywa miały optymalne warunki.

Chcąc uprawiać rośliny egzotyczny w polskiej szerokości geograficznej, nieodzowne jest przygotowanie roślinom odpowiednich warunków do wzrostu. Szklarnia ogrodowa okazuje się jedynym rozwiązaniem, które jest w stanie zniwelować niskie temperatury oraz wiatr uniemożliwiający wielu egzotycznym gatunkom prawidłowy rozwój. Dysponując szklarnią, można jednak rozpocząć przygodę z hodowaniem wielu odmian, które w normalnych warunkach by bardzo szybko uschły lub ich wzrost byłby mało satysfakcjonujący. Proces uprawy nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać, a sam fakt posiadania szklarni to nie wszystko. Trzeba jeszcze przystosować ją do potrzeb konkretnych odmian egzotycznych gatunków roślin.

Jak wybrać szklarnię dla egzotycznych odmian?

Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej szklarni. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli szklarni, które różnią się od siebie wielkością, a także konstrukcją i grubością ścian. O ile sama konstrukcja jest mało istotna w tym kontekście, gdyż wystarczy, by była solidna, bardzo ważne jest to, z czego wykonano ściany. Wpływa to bowiem na walory termoizolacyjne, które są dla niektórych gatunków kluczowe. Szklarnia ogrodowa musi być też tak dobrana, by warzywa egzotyczne miały odpowiednio dużo miejsca. Jeśli są to akurat rośliny wysokopienne lub wymagające dużej ilości miejsca warto, by szklarnia była odpowiednio duża. Dotyczy to zarówno wysokości, jak i szerokości szklarni.

Jaka jest odpowiednia temperatura w szklarni?

Biorąc pod uwagę wymagania warzyw egzotycznych, zazwyczaj hodowca będzie zmuszony do odpowiedniego nagrzania szklarni. Znaczna część roślin wymaga stosunkowo wysokich temperatur. W praktyce może to oznaczać, że musi ona wynosić nie mniej niż kilkanaście stopni Celsjusza, a nawet nieco więcej. Chcąc uprawiać warzywa egzotyczne w Polsce, trzeba więc liczyć się z tym, że szklarnie w niektórych miesiącach będzie trzeba dogrzewać. Większość roślin egzotycznych, a w tym warzywa jest bardzo czuła na przymrozki, więc nawet chwilowy spadek temperatury może oznaczać utratę całych plonów. Dlatego też ściany szklarni powinny być na tyle grube, by właściwości termoizolacyjne były odpowiednio wysokie. Ponadto warto zadbać, o dodatkowe ogrzewanie w postaci na przykład grzejników elektrycznych. Są one kosztowne w utrzymaniu, jednak najbardziej praktyczne, zwłaszcza dlatego, że często nie będzie konieczności, by grzać nimi przez całą dobę.

Potrzeba intensywnego grzania zachodzi zazwyczaj głównie w miesiącach wiosennych i jesiennych, gdy pojawiają się ostatnie i pierwsze przymrozki w sezonie. Jeśli ktoś chce uprawiać rośliny egzotyczne zimą, musi liczyć się z tym, że będzie zmuszony do całodziennego ogrzewania szklarni. W takim przypadku warto pomyśleć o zautomatyzowanych systemach grzewczych.

Szklarnia ogrodowa – jak zadbać o mikroklimat?

Bardzo ważne jest także zadbanie o to, by warzywa egzotyczne miały odpowiedni mikroklimat. Niektóre dobrze tolerują wysoki poziom wilgotności, ale nie może on być nazbyt wysoki. Dlatego też należy zadbać o to, by szklarnia miała praktyczny system wentylacji w postaci uchylnych okienek. Można je wykonać w formie zautomatyzowanej dzięki elektronicznym siłownikom.

Jak przygotować glebę do uprawy roślin egzotycznych w szklarni?

Nie bez znaczenia pozostaje też przygotowanie odpowiedniej gleby. Wszystkie warzywa egzotyczne mają specyficzne wymagania glebowe, które zawsze trzeba sprawdzić pod kątem konkretnego gatunku. Uprawiając wiele gatunków, warto robić to w specjalnych donicach, co umożliwi precyzyjne dopasowanie gleby do danego warzywa. Pozwoli to zoptymalizować plony, a także zwiększyć okres użytkowania ziemi bez jej wymiany.

Werbena cytrynowa – co warto o niej wiedzieć?

Previous article

Jak usunąć grzyba ze ścian?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom