PrawoRóżności

Kiedy porady prawne będą potrzebne?

0

Pierwszego stycznia 2019r weszły w życie nowe przepisy związane z nowelizacją Ustawy z dnia 5 sierpnia 2015r. O nieodpłatnej edukacji prawnej oraz pomocy prawnej. Jakie zmiany nastąpiły? Kto i na jakich warunkach może skorzystać z dobrodziejstw tej zmiany? Jak wyglądają porady prawne Kraków jako najlepsze miejsce ich poszukiwań.

Czym są porady prawne?

Porady prawne oparte są o pisemne sporządzenie rozstrzygnięcia prawnego w postaci opinii, która kolejno jest ustnie wyjaśniona w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Udzielane są one po uprzednim zebraniu informacji, zaznajomieniem się z dokumentacją oraz rozmowie z klientem. Porady prawne są możliwe do uzyskania w takich dziedzinach jak: sprawy spadkowe, sprawy rozwodowe, prawo karne, prawo rodzinne, prawo pracy, zobowiązania. Ponadto możliwe jest uzyskanie porad prawnych z zakresu takich dziedzin jak: prawo finansowe, prawo administracyjne, prawo cywilne, prawo podatkowe, prawo pracy i ubezpieczeń społecznych.

Porady prawne są przeznaczone dla wszystkich osób prawnych czy fizycznych, którzy takich porad potrzebuję oraz zgłaszają się do właściwego organu, instytucji czy osoby.

Co jest zawarte w artykule 4.1.?

Informacja zawarta w artykule 4.1. określa, iż nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie należą się osobie uprawnionej, która z przyczyn losowych nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Otrzymanie takiej pomocy jest możliwe, dzięki złożeniu pisemnego oświadczenia w którym oznajmiona zostaje niemoc w poniesieniu kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Ponadto nie są wymagane dowody poświadczające brak możliwości pokrycia kosztów pomocy prawnej oraz nie jest potrzebna argumentacja. Niniejsze oświadczenie składa się osoby, która taką nieodpłatną pomoc prawną lub poradnictwo obywatelskie świadczy.

Do tej pory z nieodpłatnej pomocy prawnej mogli skorzystać m.in. osoby do 26 roku życia, kombatanci, weterani, członkowie posiadający Kartę dużej rodziny, kobiety ciężarne, osoby powyżej 65 roku życia oraz osoby niezamożne, które w poprzedzającym roku miały przyznane świadczenie z pomocy społecznej.

Warto wiedzieć, iż porady obywatelskie mogą lecz nie muszą być udzielone przez osoby wykwalifikowane (radców prawnych, adwokatów czy doradców prawnych). Udzielenie takiej porady jest również możliwe przez osoby, które odbyły specjalne szkolenie.

Co doda Twojej łazience wyrazu?

Previous article

Na czym polega świecowanie uszu?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Prawo