Skręcone kostki

Skręcone kostki


Skręcenie kostki to jeden z najpowszechniejszych i popularniejszych urazów, który może spotkać ludzki szkielet. Zdecydowanie nie jest to radosne uczucie, i zależnie od stopnia może odzwierciedlać się lekkim lub kompletnie uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie stanem bólowym oraz powiększającą się opuchlizną. Czy taki uraz jak zwichnięcie kostki możemy wyleczyć samemu czy korzystna jest pomoc specjalisty?

Zanim zmierzymy się z tym zagadnieniem, uświadommy sobie czym rzeczywiście jest popularnie określane „zwichnięcie kostki”, czyli skręcenie stawu skokowego. Uraz ten, to łatwe do osiągniecia przekroczenie fizjologicznego zakresu w ruchu naszego stawu skokowego. Nadwyrężeniu ulegają wtedy torebki stawowe i więzadła. Najczęstsze (ok. 95 % urazów) są zawinięcia stopy na zewnątrz. Do wygięcia może dojść chociażby w trakcie biegu, kroczenia, lub błędnego złego postawienia stopy na pełnej krzywizn nawierzchni.

Okazuje się, że nie we wszystkich przypadkach konieczna będzie pomoc specjalisty. Wszystko zależy tego jak poważny jest uraz. W przypadku gdy ból jest niewielki, nie przeszkadza w chodzenie, a opuchlizna cofa się łatwo (pierwszy stopień) dostateczne będą zimne okłady, wypoczynek i ewentualnie bandaż elastyczny. Podczas gdy ból jest na tyle mocny, że uniemożliwia poza silnym obrzękiem jest widoczny siniak (II stopień) sugerowana jest konsultacja u specjalisty. Leczenie będzie polegało na zmniejszeniu symptomów rożnego pokroju żelami usztywnieniu kostki stabilizatorem i jeszcze późniejszej kuracji. Warto na starcie zlokalizować kompetentnego lekarza. Najlepiej napisz w polu wyszukiwania rehabilitacja Warszawa, Toruń, Zielona Góra oraz sprawdź jak wielu zlokalizujesz lekarzy. Na podstawie komentarzy, których mnóstwo w sieci wybierzesz skutecznie własnego.

Najpoważniejsze jest skręcenie stawu skokowego 3 stopnia. Dochodzi wtedy do przerwania torebki stawowej oraz więzadeł stawowych. Poza dużą opuchlizną oraz wylewem krwi tworzy się też niestabilność stawu skokowego. Kojenie porwanego stawu skokowego trwa znacznie dłużej niż w poprzednich stopniach. Przez pierwsze tygodnie nosi się gips, przez kolejne trzy tygodnie stosuje się stabilizator stawu. Kuracja po tak głębokiej kontuzji jest wskazana i koniecznie musi być wypełniona przez doświadczonego fachowca.