Różności

Tampon – podstawowe informacje

0

Dobranie odpowiedniego tamponu wcale nie jest tak łatwe jak mogłoby się wydawać. Bardzo ważny jest zarówno skład jak i jego zastosowanie. Jakie są przeciwwskazania do używania  tamponów oraz czym jest zespół wstrząsu toksycznego?

Jak zaaplikować tampon?

Tampony są przeznaczone dla każdej kobiety, która rozpoczęła miesiączkowanie. Wszystko zależy od tego czy może ona swobodnie zaaplikować tampon oraz czy jest to dla niej komfortowe rozwiązanie. Mitem jest stwierdzenie, iż produkt ten nie jest zalecany dla młodych dziewcząt oraz dziewic.

W momencie pojawienia się pierwszej miesiączki fałdy pochwy nabierają większej elastyczności, w związku z czym młoda kobieta może spróbować zaaplikować tampon. Mimo wszystko, zdarza się, iż włożenie tamponu może sprawić nieco bólu, ponieważ natrafia on na opór, który uniemożliwia właściwe ulokowanie tamponu. Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy jest stres i napięcie związane z korzystaniem z tej metody.

Bardzo często tampon jest doskonałą alternatywą dla podpaski. To rozwiązanie zalecane jest szczególnie kobietom aktywnym, które uczęszczają na zajęcia sportowe (np. na siłowni i w klubie fitness). To właśnie zdecydowanie się na zaaplikowanie tamponu, zapobiegnie ominięcia treningu, wyjściu na basen czy wizycie na plaży. Warto pamiętać, iż pomimo wszystko zalecane jest zastosowanie podpaski minimum raz na dobę, np. przed pójściem spać.

Czym należy kierować się podczas wyboru tamponu?

Podczas wyboru tamponu nie należy kierować się wiekiem czy wzrostem, ale obfitością krwawienia w trakcie miesiączki. To właśnie rozmiar tamponu określa jego chłonność – im jest większy, tym większy posiada stopień chłonności. Podczas pierwszych dni okresu najlepiej sprawdzają się tampony o większym rozmiarze, a te mniejsze pod koniec, kiedy krwawienie ustępuje.

Tampon powinien być wymieniany średnio co cztery godziny, a maksymalny zalecany czas zastosowania jednego to osiem godzin. W sytuacji odczuwania obecności tamponu w pochwie lub gdy po wyciągnięciu jest on mocno nasiąknięty krwią, należy kolejnym razem sięgnąć po większy rozmiar lub szybciej dokonać jego wymiany.  Natomiast w sytuacji, gdy podczas wymiany tampon będzie w niektórych miejscach biały i suchy, bez obaw można zastosować mniejszy rozmiar.

Kiedy nie należy używać tamponów?

Tampony nie powinny być stosowane przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej, wszelkiego rodzaju infekcjach intymnych oraz stosowaniu leków dopochwowych. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się podpaski, ponieważ umożliwiają wypłynięcie krwi z pochwy. Takie postępowanie zmniejsza prawdopodobieństwo  rozwoju bakterii, które już zaatakowały strefę intymną.

Zespół wstrząsu toksycznego

Zespół wstrząsu toksycznego doprowadza do rozwoju bakterii, które naturalnie są obecne w pochwie kobiety. Tampony oraz podpaski są wytwarzane ze sztucznego jedwabiu, który po wprowadzeniu do pochwy styka się ze śluzem, a zaistniała reakcja chemiczna może być wstrząsem dla organizmu. Pojawia się on wtedy, gdy tampon jest aplikowany w niewłaściwy sposób.

Naturalne kosmetyki domowej roboty

Previous article

Jak kształtują się zarobki w Czechach?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności