Różności

Aloes – uprawa w domu

0

Aloes jest sukulentem liściowym, który w klimacie umiarkowanym uprawiany jest wyłącznie w pomieszczeniach. Pomimo niepozornego wyglądu, może zaskoczyć swoimi kwiatami. Posiada on wiele prozdrowotnych właściwości, które są wykorzystywane zarówno w lecznictwie jak i kosmetyce. Jak wygląda uprawa aloesu w domu?

Aloes – domowa uprawa

Aloes jest południowoafrykańską byliną o mięsistych liściach tworzących formę rozety. Biorąc pod uwagę wymagania cieplne (tempera aloesu nie może osiągnąć wartości niższej niż 7°C) jego uprawa w klimacie umiarkowanym może być prowadzona wyłącznie w domu lub w szklarni.

Aloes potrzebuje jasnego, ale nie nadmiernie słonecznego stanowiska (można go ulokować na parapecie w sytuacji gdy okno nie jest mocno nasłonecznione) oraz przepuszczalnej i żyznej ziemi (rekomendowana jest mieszanka gruboziarnistego piasku ze zwykłą ziemią kwiatową). W przypadku niedostatecznego oświetlenia liście aloesu staną się miękkie i blade. Roślina ta doskonale znosi przeciętną temperaturę pokojową w okresie od wiosny do jesieni, natomiast na zimę temperatura uprawy aloesu powinna zostać obniżona do około 10°C.

Aloes – podlewanie

Aloes powinien być podlewany systematycznie, obficiej w okresie od wiosny do końca lata oraz mniej na zimę. Najczęstszym błędem w uprawie tej rośliny jest nadmierne podlewanie jej w okresie zimy. Prowadzi to do gnicia jej korzeni i liści. W sytuacji wystąpienia takiego stanu rzeczy, najbardziej rozsądnym zabiegiem jest wyciągnięcie nadgniłych części oraz posypanie ran węglem drzewnym z dodatkiem środka grzybobójczego. Warto również przesadzić aloes do świeżej i mniej zwięzłej ziemi.

Aloes – nawożenie

Nawożenie aloesu należy prowadzić w okresie od wiosny do końca lata. Zalecane jest stosowanie co około 10 dni nawozu przeznaczonego do roślin doniczkowych o zwiększonej zawartości potasu.

Aloes – przesadzanie

Przesadzanie aloesu powinno odbywać się raz na 3 lata najlepiej w okresie wiosennym. Nową doniczkę należy wypełnić mieszanką gruboziarnistego piasku i ziemi kwiatowej. Przed wsypaniem ziemi, na dnie doniczki zalecane jest utworzenie warstwy drenażowej poprzez zastosowanie keramzytu i drobnych kamyków. W momencie osiągnięcia przez roślinę swoich docelowych rozmiarów, nie jest koniecznością przesadzenie jej do większej doniczki – wystarczy wymienić wierzchnią warstwę ziemi.

Czy wiesz, że…

  • Aloes jest sukulentem cechującym się wieloma właściwościami leczniczymi. Nocą produkuje tlen, zaś w ciągu dnia nawilża oraz filtruje powietrze z zanieczyszczeń. W związku z powyższym zalecane jest postawienie doniczki z aloesem w sypialni.
  • Podczas podlewania aloesu nie należy moczyć jego liści, ponieważ woda pozostająca wewnątrz rozety liściowej może przyczynić się do gnicia rośliny.

Dobry i zły cholesterol

Previous article

Naturalne kosmetyki domowej roboty

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności