RóżnościZakupy

Black Friday – Wszystko co musisz wiedzieć

0

Black Friday jest dniem, w którym odbywają się największe w ciągu całego roku wyprzedaże. Niektóre sklepy w tym czasie oferują obniżki sięgające nawet 75%. Skąd wziął się Black Friday? Czym różni się charakter tego święta na zachodzie?

“Black Friday” – dlaczego właśnie tak się nazywa?

Historycy nie mają jednoznacznej opinii na temat daty, w której po raz pierwszy padł termin “Black Friday”. Teorii jest kilka. Jedna z nich głosi o tym, iż fraza “Czarny Piątek” ma swój początek już w 1869 roku, gdy na skutek interwencji władz w związki ze spekulacjami giełdowymi na amerykańskim rynku finansowym zaczęła gwałtownie obniżać się wartość złota.

Niektórzy uważają, iż pierwszymi, którzy użyli nazwy “Black Friday”, byli szefowie narzekający na swoich pracowników, którzy dzień po Święcie Dziękczynienia w 1951 roku, postanowili wziąć w rekordowej ilości urlop na żądanie – chcąc, podobnie jak to ma miejsce w obecnych czasach, skorzystać z wyprzedaży i przedświątecznych ofert specjalnych.

Inni natomiast upatrują etymologii tego słowa w dacie – listopad 1981 r. To właśnie wtedy właściciele amerykańskich sklepów po raz pierwszy od dłuższego czasu użyli nie czerwonego, a czarnego długopisu, aby zaznaczyć dzień, od którego firmy nareszcie zaczęły przynosić profity.

Ostatnia teoria na temat terminu “Black Friday” odnosi się do gigantycznych korków, które po Święcie Dziękczynienia nastały na ulicach Filadelfii w latach 60-tych XX wieku.

Black Friday w Polsce a w innych krajach

Choć Black Friday jest ściśle amerykańską tradycją, od kilku lat przybiera on charakter globalnego wydarzenia, które zwiastuje ogromne promocje Black Friday każdego roku przyciąga na zakupy coraz to większą liczbę osób, które polują na atrakcyjne obniżki cen oraz rozpoczynające się w wielu sklepach wyprzedaże.

Niestety Polacy jeszcze nie mieli okazji poznać tego, czym jest prawdziwy Black Friday Promocje jakie występują na Zachodzie oraz w Ameryce są znacznie atrakcyjniejsze w porównaniu tych, jakie pojawiają się w tym czasie w naszym kraju.

Aby zrozumieć popularność, jaką Czarny Piątek cieszy się na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych, wystarczy spojrzeć na relacje amerykańskich i zachodnioeuropejskich dzienników telewizyjnych – tłumy ludzi, które koczują pod ulubionymi sklepami już od czwartku wieczór, zacięte walki o konkretne produkty, poturbowani klienci.

Black Friday w Polsce przebiega w znacznie spokojniejszej atmosferze – choć i u nas można zaobserwować rosnące zainteresowanie listopadowymi wyprzedażami, szczególnie spoglądając na mnogość internetowych zapytań o to, jak wygląda Czarny Piątek oraz kiedy przypada, jak również które sklepy stacjonarne i internetowe uczestniczą w tej akcji oraz jakich promocji i przecen można się spodziewać w tym dniu.

Choć amerykański Black Friday jest w pewnym sensie święto narodowe (wile osób postuluje o to, aby był on dniem wolnym ustawowo od pracy), to w Polsce wyprzedażowe boom związane z Czarnym Piątkiem dopiero nabiera rozpędu.

Czym charakteryzuje się eleganckie wnętrze?

Previous article

Odszkodowanie OC z wypadku, w którym są poszkodowani

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności