Co należy wiedzieć o obstrukcyjnym bezdechu sennym?

Chrapanie to u ciebie norma, ale staje się coraz głośniejsze i bardziej niepokojące? To może być jeden z objawów obstrukcyjnego bezdechu sennego! Choroby nie należy lekceważyć i warto jest się zbadać, by wiedzieć, jakie ewentualnie podjąć leczenie.

Podstawowe informacje

Obstrukcyjny bezdech senny jest chorobą polegającą na powtarzającymi się epizodami zatrzymania oddychania lub znacznego spłycenia oddechu w trakcie snu. Epizod bezdechu lub spłycenia oddychania musi trwać co najmniej 10 sekund. Ponadto, w trakcie spłycenia bądź bezdechu saturacja spada od 2 do 4% w porównaniu do saturacji podczas okresu czuwania.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Podstawowym objawem obstrukcyjnego bezdechu sennego jest chrapanie. Co prawda nie każdy, kto chrapie cierpi na tę chorobę, jednak każdy z tą przypadłością powinien się zbadać. Co ważne, najpierw należy się przebadać w kierunku obstrukcyjnego bezdechu sennego i zdiagnozować go, a dopiero potem podejmować leczenie chirurgiczne, jeśli się zakwalifikuje. Jest to istotne z tego względu, że jeśli osoba chrapiąca, chora na bezdech senny, nie zostanie zdiagnozowana pod tym kątem, ale podejmie się leczenie chirurgiczne, które zlikwiduje chrapanie, to efektem takiego działania będzie obturacyjny bezdech senny, ale przebiegający bez chrapania, które jest najbardziej widocznym objawem.
Inne objawy obstrukcyjnego bezdechu sennego to uczucie zmęczenia bez względu na to, jak długo się spało, senność w ciągu dnia (która jest bardzo niebezpieczna! Może prowadzić nawet do zaśnięcia za kierownicą samochodu), drażliwość, problemy z koncentracją, poranny ból głowy, zaburzenia potencji u mężczyzn i suchość w ustach oraz spierzchnięte wargi zaraz po przebudzeniu.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Zważywszy na to, że bezdechowi sennemu bardzo sprzyja niezdrowy tryb życia, tj. picie alkoholu, palenie papierosów czy bycie otyłym, warto jest zacząć o siebie dbać. Zmiana trybu życia na bardziej aktywny i zdrowy powinna pomóc w walce z bezdechem, jednak jeśli to nie pomoże, możliwe, że konieczna będzie operacja bądź używanie specjalnej maseczki, która reguluje oddech podczas snu.