Zwichnięcie ręki to jeden z najczęściej spotykanych urazów. Nie jest to kontuzja, która wiąże się ze szczególnie dużym zagrożeniem trwałego uszczerbku na sprawności kończyny, lecz warto wyposażyć się w wysokiej jakości temblak, aby zagwarantować sobie szybki powrót do zdrowia.
Rodzaje zwichnięć i skala kontuzji
Kończyna może zostać zwichnięta w dosłownie chwilę. Wystarczy moment nieuwagi, utrata balansu, nieprzewidziana kraksa lub upadek, aby doprowadzić do poważnego uszkodzenia stawu. Obrażenia wywołane zwichnięciem mogą być dość różne. Czasem jest to zaledwie drobny uraz, który goi się stosunkowo szybko – wtedy mamy do czynienia z podwichnięciem. Niestety, jeśli wypadek jest wyjątkowo niefortunny, uraz ten może okazać się o wiele trudniejszy do wyleczenia.
Do najpoważniejszych zwichnięć dochodzi wtedy, gdy więzadła ulegną całkowitemu zerwaniu, lub rozerwie się torebka stawowa. Kontuzje tego typu wiążą się nie tylko z ogromnym bólem, ale także koniecznością dość długiej rehabilitacji. Aby zapobiec pogłębieniu obrażeń tuż po uszkodzeniu kończyny, powinno się natychmiast ją usztywnić. W tym calu najlepiej spisze się temblak, lecz w razie braku dostępu do specjalistycznego wyposażenia, tymczasowo można zastosować także zwykłą chustę trójkątną.
To bardzo istotne, aby zwichnięta ręka pozostawała unieruchomiona. W momencie, gdy staw zostanie naruszony, nie można wymuszać ruchów kończyny, gdyż może prowadzić to do jego dalszych obrażeń. Równie szkodliwe mogą być przypadkowe ruchy lub losowe uderzenia w zranioną rękę, należy zatem ją właściwie zabezpieczyć.
Jak przyspieszyć gojenie się ręki?
Niezależnie od rodzaju zwichnięcia, wizyta u lekarza specjalisty jest absolutną koniecznością. Często możemy dokonać błędnej oceny skali urazu – czasem obrażenia są znacznie poważniejsze, niż może nam się wydawać, stąd potrzeba interwencji profesjonalisty. Udając się do specjalisty, możemy liczyć na:
- profesjonalną diagnozę
- prześwietlenie ręki
- nastawienie stawu
- zalecenie optymalnej metody leczenia
Lekarz zazwyczaj przepisze nam odpoczynek, zrezygnowanie z większości aktywności fizycznych oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas używania kontuzjowanej ręki. A celu lepszego zabezpieczenia urazu, często stosuje się wyspecjalizowany temblak, który pozwala na stosunkowo duży komfort, a jednocześnie prawidłowo usztywnia uszkodzoną kończynę. Nie jest to akcesorium drogie, natomiast prawidłowo dobrane, skutecznie wspomaga naturalny proces regeneracji stawu, warto zatem w nie zainwestować, aby przyspieszyć swoją rehabilitację.
Comments