RóżnościZakupyZdrowie

Czym jest świetlik lekarski i dlaczego stosuje się go na oczy?

0

Poszukując informacji na temat właściwej i naturalnej pielęgnacji delikatnych oczu, w wielu miejscach można natrafić na preparaty, bazujące na świetliku lekarskim. Czym on właściwie jest i dlaczego przynosi ulgę zmęczonym oczom?

Czy prawdą jest, że świetlik jest rośliną dobrego nastroju?

Ta niewielka roślina jednoroczna, dostępna niemalże na całym europejskim kontynencie, porasta głównie pastwiska i podmokłe łąki, oraz wilgotne torfowiska i obrzeża lasów. Jej łacińska nazwa, pochodząca od greckiego wyrazu euphrosyne oznacza „dobry nastrój”, co akurat w jej przypadku ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Świetlik ma wiele odmian, różniących się nie tylko budową i wyglądem, ale również właściwościami. Najpopularniejszy z nich, świetlik lekarski to znany i bezpieczny składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji oczu. Choć również inne produkty wykorzystują jego moc. To naturalne i w pełni bezpieczne zioło, dlatego warto poznać jego zastosowanie w codziennym życiu.

Jakie właściwości posiada świetlik lekarski?

Zioła, o których mowa zawierają w sobie liczne, bardzo cenne dla ludzkiego zdrowia składniki. Mowa tu przede wszystkim o obecności flawonoidów i garbnikach, które stanowią naturalny sposób na hamowanie procesów starzenia. Ponadto, świetlik jest rośliną bogatą w kwasy fenolowe (a w nich kumarowy i chlorogenowy) odpowiedzialne za łagodzenie stanów zapalnych w spojówce. Ważnym mikroelementem są oczywiście sole mineralne, pozwalające na zachowanie prawidłowej regeneracji. Podstawową właściwością, wynikającą z wymienionych wyżej składników świetlika jest działanie przeciwzapalne, dzięki któremu zioło wykorzystywane jest w kosmetologii i medycynie. Co więcej, owe działanie zostało udowodnione naukowo, co sprawia, iż produkty zawierające w sobie świetlika cieszą się tak dużą popularnością.

Świetlik lekarski w kosmetologii i medycynie

Obecność substancji o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym sprawia, iż świetlik od wielu lat wykorzystywany jest w szeroko pojętym ziołolecznictwie. Doskonale radzi sobie bowiem z nawet ostrym zapaleniem spojówek, a także innymi dolegliwościami, które dotykają ludzkiego oka. Mowa tu przede wszystkim o stanach wywołanych alergią czy klasycznym jęczmieniu, pojawiającym się na oku. Bardzo często świetlik dostępny jest w tradycyjnych kroplach dedykowanych osobom, które zbyt długo przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach, bądź tych spędzających zbyt długie godziny przed ekranem monitora. Świetlik lekarski dzięki swoim właściwościom uszczelnia naczynia krwionośne, co także przydaje się w leczeniu innych dolegliwości, niezwiązanych z oczami jak chociażby regularne krwawienia z nosa. Preparaty z tym ziołem polecane są także osobom borykającym się z cerą naczynkową. Napar ze świetlika przyczynia się do lepszego funkcjonowania górnych dróg oddechowych. Zastosowanie wspomnianej rośliny jest ogromne. Warto zainteresować się tym tematem.

Gdzie osoby niepełnosprawne spotykają się z trudnościami?

Previous article

Co ludzkiemu organizmowi daje kolagen?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności