Czy nasze pieniądze są skazane pożarcie przez inflację? Z pewnością tak, jeśli pozostaniemy przy lokowaniu ich w tradycyjne produkty depozytowe, jak konto czy lokata. Na szczęście coraz częściej słychać o alternatywnych sposobach ochrony kapitału, za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych czy funduszy notowanych na giełdzie. To właśnie wybór pomiędzy funduszami inwestycyjnymi a ETF jest największym wyzwaniem dzisiejszego inwestora. Co zatem wybrać?
Podstawowe różnice pomiędzy funduszami inwestycyjnymi a ETF
Zacznijmy od podstawowej różnicy, która wynika bezpośrednio z nazwy. ETF, czyli fundusze notowane na giełdzie są dostępne dla inwestorów do handlu w godzinach pracy konkretnej giełdy. Zmiana wartości funduszu zmienia się także w czasie rzeczywistym, a dla funduszy popularnych notuje się wyjątkowo dużą płynność.
Fundusze inwestycyjne natomiast to także produkty inwestowania zbiorowego, których jednak próżno szukać na giełdzie – są one dostępne w ofercie funduszy inwestycyjnych, a ich wycena realizowana jest raz dziennie. Różnica wynika też z celów, jakie przyświecają funduszom inwestycyjnym i ETFom. Zespoły zarządzającego konkretnym funduszem dążą do maksymalizacji zysków przy uwzględnieniu specyfiki funduszu. ETF natomiast nastawiony jest przede wszystkim na podążanie za wyceną instrumentu bazowego, który jest podstawą emisji funduszy notowanych na giełdzie. Dlatego też nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy jeden produkt jest bezkonkurencyjnie lepszy od drugiego. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku ETF korzyści wynikające z inwestycji są widoczne gołym okiem.
Dlaczego ETF to świetny wybór dla każdego inwestora?
Fundusze notowane na giełdzie to produkty inwestycyjne, które bezapelacyjne stanowią jedno z najatrakcyjniejszych rozwiązań w dobie podwyższonej inflacji i trendu związanego z długoterminowym budowaniem kapitału inwestycyjnego. ETFy z pewnością są atrakcyjniejsze od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych ze względu na koszty poboczne. ETF to tani instrument, który nie jest obarczony tak dużymi opłatami za zarządzanie, które stanowią domenę funduszy inwestycyjnych. W ETF najważniejsze jest precyzyjne odwzorowanie kursu instrumentu bazowego, a do realizacji zadania nie jest potrzebny tak rozbudowany zespół zarządzający.
ETF, oprócz niskich kosztów jest też idealnym rozwiązaniem dla inwestorów o przeróżnych celach inwestycyjnych. Chęć szybkiego zysku? Budowa długoterminowego kapitału z myślą o emeryturze? A może dywersyfikacja portfela inwestycyjnego o nowe, ciekawe instrumenty? ETF zapewni nam idealne rozwiązanie bez względu na nasze potrzeby.
Różnorodność ETF – dopasuj produkt idealnie do swoich potrzeb
Kolejnym, tym razem koronnym powodem, dla którego fundusze ETF są obecnie częściej wybierane to różnorodność możliwości. Już dzisiaj każdy inwestor ma możliwość wyboru jednego z kilku tysięcy dostępnych na rynku funduszy notowanych na giełdzie, włączając w to na przykład ETF na WIG20 czy ETF na S&P500.
ETFy znane są z tego, że mogą replikować ruch przeróżnych instrumentów bazowych – nie tylko surowców, kryptowalut czy par walutowych, ale także całych indeksów giełdowych czy grupy akcji zrzeszonych ze względu na położenie geograficzne, czy sektor działalności. To sprawia, że każdy inwestor, bazując jedynie na funduszach notowanych na giełdzie, będzie w stanie stworzyć ciekawe portfolio inwestycyjne o konkretnych założeniach inwestycyjnych.
Comments