PrawoRodzinaZakupyZdrowie

Gdzie osoby niepełnosprawne spotykają się z trudnościami?

0

Osoby, które mają sprawne obie ręce oraz nogi nie są w stanie wyobrazić sobie jak przebiega życie osób z niepełnosprawnością. Wejście do autobusu, samochodu, skorzystanie z łazienki to tylko niektóre utrudnienia z którymi muszą się spotykać każdego dnia.

Dla osób zdrowych normalne, dla niepełnosprawnych duży problem

Poręczne dla niepełnosprawnych widywane są jedynie w toaletach. Co jednak z miejscami, gdzie należałoby się wesprzeć w trakcie podnoszenia się czy siadania na krzesło? O osobach niepełnosprawnych nie myśli się tak często jak powinno mieć to miejsce, dlatego bardzo często ukrywają się one w domach. Wstyd, brak pomocy oraz trudności na każdym kroku sprawiają, że osoby te nie są widywane na co dzień, gdyż większość czasu spędzają w miejscach zamieszkania oraz specjalnych ośrodkach przeznaczonych dla osób z problemami zdrowotnymi. Udanie się do sklepu często rodzi problem w przypadku osoby zmagającej się z niepełnosprawnością. Czasem droga do sklepu wiedzie przez schody, a w innych przypadkach przy drzwiach znajduje się wysoki próg, który ciężko jest samemu pokonać. Kiedy dochodzą do tego produkty poustawiane wysoko oraz brak pomocy ze strony pracowników sklepu mamy obraz życia osoby, która jest niczemu winna, a mimo wszystko każdego dnia musi zmagać się z wieloma problemami. Problematyczne może okazać się także jakiekolwiek wyjście, gdyż nie każdy środek transportu publicznego został przystosowany do osób niepełnosprawnych, dzięki czemu wsiadanie oraz wysiadanie może stanowić całkiem spore wyzwanie. Oprócz tego patrzący się z każdej strony ludzie. Co prawda nie często widują oni niepełnosprawne osoby, ale nie powinny ich mimo wszystko traktować jak obiektów w zoo. Niestety taka jest prawda, kiedy wziąć pod uwagę życie w naszym kraju. Poręcze dla niepełnosprawnych znajdują się tylko w wybranych miejscach, czasem brakuje ich nawet u lekarzy i w innych gabinetach specjalistycznych.

Jak zmienić sytuację niepełnosprawnych na lepsze?

Pojedyncze jednostki nie są w stanie wiele zdziałać, jednakże jeśli zbierzemy się wszyscy razem, można zrobić naprawdę wiele dla osób, których sprawność odbiega od przeciętnej. W pierwszej kolejności należy zacząć od rzeczy najbardziej oczywistej, czyli wprowadzenia uchwytów, które posłużą do podtrzymania się w trakcie wstawania. Poręczne dla niepełnosprawnych instalowane są przede wszystkich w ich domach oraz gabinetach rehabilitacyjnych, gdyż to tam osoby te spędzają najwięcej czasu. Jednakże jeśli znajdą się one także w miejscach publicznych, czyli kinach, restauracjach, szkołach i sklepach osoby niepełnosprawne zdecydowanie częściej będą opuszczać własne miejsce zamieszkania. Społeczeństwo musi się na nich otworzyć i pokazać, że są traktowani tak samo jak każdy inny człowiek, nie są pod żadnym pozorem mniej wartościowi z tego względu, że ich kończyny nie pracują tak samo jak u innych. Pod tym względem warto wziąć pod uwagę i co za tym idzie naśladować inne kraje w których stopień tolerancji jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż w Polsce. Osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością widoczne są tam na każdym kroku, korzystają z komunikacji miejskiej, wychodzą do sklepu oraz żyją tak jak każdy z nas chce spędzić swoje życie – szczęśliwie. Kiedy widzimy osoby, którym uśmiech nie schodzi z twarzy mimo różnych problemów ze zdrowiem warto bardziej doceniać swoje życie oraz każdy dzień, który możemy spędzić z bliskimi osobami. Warto mieć na uwadze, że nie każdy ma tyle szczęścia.

Dlaczego warto karmić dziecko kaszką?

Previous article

Czym jest świetlik lekarski i dlaczego stosuje się go na oczy?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Prawo