Idealne materiały na ubranka dla dzieci

Wiele młodych mam, mając choć względne pojęcie o szyciu, marzy o uszyciu jakiegoś uroczego ubranka dla swojego nowo narodzonego dziecka. Jaki materiał wybrać, żeby było wygodne dla naszego maleństwa?

Dzianina czy tkanina?

Mamy dwa rodzaje materiałów – dzianina i tkanina. Wbrew pozorom, to nie jest to samo, choć dla osoby, która nie jest obeznana w temacie, może tak się wydawać. Dzianina, np. jersey, interlock, dresówka drapana, jest bardziej rozciągliwa od tkaniny, czyli np. jeansu, jedwabiu lub flaneli. Trudno powiedzieć, która jest lepsza; wszystko zależy od tego, do czego chcemy wykorzystać materiał i z czego jest on zrobiony. Każdy materiał ma wady i zalety. Tkanina jest trwalsza, ale słabo rozciągliwa, zaś dzianina, choć sprężysta i w przeciwieństwie do tkaniny rozciągliwa, to może się nieładnie naciągać.

Jak kupować?

Warto sięgać po materiały zrobione z naturalnych włókien, jednak nie zawsze trzeba unikać syntetycznych domieszek. Kupując materiał, nie zaszkodzi zapytać sprzedawcy o skład, ale nie ma sensu zrażać się, jeśli usłyszymy, że w dzianinie jest domieszka elastanu. To sprawia, że materiał jest bardziej rozciągliwy i lepiej się z niego szyje; nie unikniemy sztucznej domieszki w polarze czy dresówce drapanej, więc nie przejmujmy się tym. To nie zawsze świadczy o tym, że materiał od razu jest gorszej jakości. Istotne jest jednak to, na co chcemy przeznaczyć materiał i w ilu procentach nasza tkanina czy dzianina jest naturalna. Warto kupować bawełnę, ale np. jeśli chcemy uszyć t-shirt, trzeba sprawdzić skład materiału i tam powinno być co najmniej 90% bawełny, żeby ubranie było przewiewne.

Jakie materiały kupować?

Idealnych materiałów, które można wykorzystać w szyciu pościeli i ubranek dla dzieci jest wiele. Bawełniana tkanina, perkal, len czy bawełniana satyna świetnie nadadzą się na pościel; len (jeśli jest cieńszy), podobnie jak tkanina bawełniana nada się także na spódniczki i marynarki. Z dzianiny dresówki drapanej czy dresówki pętelki można uszyć dresowe spodenki czy czapeczkę, te materiały sprawdzą się także jako materiał na sukienki i bluzy.