Rynek kryptowalut różni się pod wieloma względami od tradycyjnej giełdy. Jedną z najważniejszych cech jest niesamowita zmienność kursów. Co stoi za tym zjawiskiem?
Młody wiek kryptowalut a zmienność ceny
W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że obrót kryptowalutami trwa dopiero od niedawna. Pierwsza z nich – znany praktycznie każdemu Bitcoin – pojawiła się dopiero w 2009 roku. Początkowa wartość jednego Bitcoina wynosiła mniej niż jeden cent, by po upływie dekady dotrzeć do poziomu kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Po drodze inwestorzy mogli zaobserwować wiele drastycznych wzlotów i upadków. Mimo że kryptowaluty są coraz istotniejszym elementem w świecie finansów, w roli klasy aktywów jeszcze sporo dzieli je od stabilności akcji czy kruszców. To czynnik związany bezpośrednio z młodym wiekiem kryptowalut.
Co jeszcze wpływa na zmienność cen kryptowalut?
Należy przy tym podkreślić, że Bitcoin i inne kryptowaluty nie są kontrolowane przez żadne instytucje. To jedna z cech, która odróżnia je od tradycyjnych środków płatniczych. Wiąże się to jednak także z brakiem ograniczeń w obrocie kryptowalutami – dla części inwestorów jest to bardzo korzystny czynnik, z kolei u innych taka sytuacja powoduje spore obawy. Pewne jest jednak, że handel bez ścisłej kontroli tworzy idealne środowisko do sporej zmienności cen.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest brak stabilnej, realnej wyceny kryptowalut. Mimo że Bitcoin i inne wirtualne monety miały służyć w roli środka płatniczego, na razie są stosunkowo rzadko wykorzystywane do przeprowadzania płatności. W efekcie kryptowaluty zaczęły funkcjonować głównie w roli inwestycji, które w przeciwieństwie do akcji, obligacji, kruszców czy funduszy nie mają solidnego pokrycia w rzeczywistych zasobach.
Jak bezpiecznie inwestować w kryptowaluty?
Wątpliwości mogą budzić też giełdy, na których obraca się wirtualnymi monetami – choć możemy znaleźć kilka zaufanych platform, w świecie kryptowalut nie brakuje kontrowersji i zagrożeń ze strony oszustów. W odpowiedzi na tego typu sytuacje domy maklerskie i banki inwestycyjne zaczęły przygotowywać specjalne oferty dla osób zainteresowanych kryptowalutami. Są to między innymi fundusze typu ETF złożone wyłącznie z wirtualnych monet. Jeśli chcesz skorzystać z tego typu opcji, inwestuj z Saxo – duński bank zapewnia bezpieczny obrót kilkunastoma kryptowalutowymi ETF-ami i ETN-ami.
Stablecoiny – co to jest?
Możemy spotkać się także z tzw. stablecoinami – to kryptowaluty stworzone z myślą o fanach technologii stojącej za tym rozwiązaniem, którzy chcą wykorzystać wirtualne monety głównie w roli środka płatniczego. Ich wartość jest związana z konkretnymi aktywami obecnymi w standardowym obrocie, najczęściej z dolarem. Do najbardziej znanych przykładów tego typu kryptowalut należą Tether, USD Coin i Binance USD. Cena stablecoinów jest z definicji praktycznie stała, przez co nie sprawdzą się jako inwestycje, lecz z pewnością stanowią one ciekawą grupę elektronicznych walut.
Comments