Jak bronić się przed wirusami?

Ochrona przed wirusami może być utrudniona, a niekiedy wręcz niemożliwa. Chcąc skutecznie uniknąć, zarażenia trzeba znać zasady higieny i rygorystycznie ich przestrzegać, a także mieć świadomość, gdzie można natknąć się na wszelkiego rodzaju wirusy.

Jak wirus wpływa na organizm?

Zakażenia wirusowe są w dzisiejszym świecie niezwykle popularne i występują w niemalż każdym kraju, w bardzo masowy sposób. Jest to spowodowane faktem, że ostatnie dekady przyniosły nagły wzrost migracji ludności, co sprawiło, że wirusy zaczęły się przenosić pomiędzy krajami, regionami, a nawet kontynentami i trudno ten proces kontrolować. Wiele z nich jest niegroźna, ale część stanowi poważne zagrożenie. Największym niebezpieczeństwem jest to, że wirusy mogą mutować, co sprawia, że stają się odporne na antybiotyki. Wirusy są przenoszone przeważnie drogą kropelkową, co sprawia, że można się nimi łatwo zarazić. Popularne jest także zarażenie się drogą płciową. Po wniknięciu do organizmu, wirus zaczyna się w nim rozmnażać, a także niszczyć ustrój od środka. Naturalny układ immunologiczny człowieka jest świetnie przystosowany do radzenia sobie z tego rodzaju sytuacjami, jednak w przypadku niektórych wirusów jest on bezradny i trzeba uciec się do wsparcia farmakologicznego.

Gdzie można spotkać wirusy?

Chcąc się skutecznie zabezpieczyć przed wszelkiego rodzaju wirusami, trzeba wiedzieć przede wszystkim, gdzie można się zarazić. Przede wszystkim trzeba uważać w miejscach publicznych. Największym siedliskiem wirusów są publiczne toalety, pociągi, autobusy, a także restauracje oraz inne miejsca, w których panuje duży ruch. Dlatego też nie należy dotykać zbyt wielu elementów użytkowych w miejscach publicznych, a jeśli jest taka konieczność to starać się później myć ręce. Na zakażenie wirusem trzeba także uważać podczas bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi. Nie muszą to być oczywiście kontakty płciowe, a zwykłe spotkanie, podczas którego wirusy mogą przenieść się łatwo do drugiego organizmu. W przypadku kontaktu z osobami cierpiącymi na jakiekolwiek zarażenia wirusowe należy bardzo dokładnie obserwować swój organizm. Niektóre wirusy ujawniają się dopiero po kilka dniach, a nawet tygodniach.

Jak postępować po zarażeniu?

Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów, takich jak:

  • Gorączka
  • Zawroty głowy
  • Opryszczka
  • Swędzenie skóry

Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładne badania, a po ewentualnym wykryciu wirusa przepiszę lekki stymulujące układ immunologiczny, takie jak na przykład groprinosin 500, Elopirine lub Isoprinosine.