RóżnościZdrowie

Jak dbać o swój głos?

0

Cały czas masz uczucie suchości w gardle i nosie? Podczas mówienia towarzyszy Ci nieznośna chrypka? W nocy budzi Cię duszący kaszel? To nie musi być przeziębienie. Wszystkiemu może być winna za niska wilgotność powietrza.

Centralne ogrzewanie i klimatyzacje nadmiernie wysuszają powietrze w mieszkaniach i biurach. Zadbać o komfort i dobry stan swoich dróg oddechowych można poprzez utrzymanie odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych. Zapewnić to może picie odpowiedniej ilości płynów, inhalacje na kaszel i katar, czy dbanie wystarczającą wilgotność powietrza w mieszkaniu.

Pij dużo i regularnie

W zależności o zaleceń różnych organizacji przeciętny człowiek powinien spożywać od 2, do ok. 3,5 litra płynów dziennie. Odpowiednia podaż wody zapewni optymalne nawilżenie błon śluzowych od wewnątrz. Jeżeli masz problem z regularnym piciem warto wspomóc się np. aplikacjami na telefon, które mają przypominać o picu o określonych porach. Dobrym pomysłem jest też nastawienie się na małe nawyki, które pomogę nam wypracować dobry zwyczaj picia. Możemy zacząć od szklanki wody przy łóżku, którą wypijemy rano, czy małej butelki wody, która zawsze mamy przy sobie.

Inhalacje na kaszel – z czego zrobić?

Najprostszą substancją dostępną w ampułkach o różnej pojemności jest sól fizjologiczna, albo woda morska. Część producentów dokłada do nich kwas hialuronowy bądź hialuronian sodu. Substancje te dają wysoki poziom nawilżenia śluzówki i ułatwiają jej regenerację. Ogromną zaletą tych preparatów jest ich uniwersalność i bezpieczeństwo. Bez strachu o nieodpowiednią dawkę mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Do inhalacji na kaszel można dołączyć różnego rodzaju olejki np. eukaliptusowy, czy miętowy.

Nawilżaj powietrze

Optymalna dla człowieka wilgotność powietrza wynosi 40-60%. Obniżeniu wilgotności sprzyja ogrzewanie pomieszczeń. W skrajnych sytuacja może ona spaść nawet do 20%, a dyskomfort związany z uczuciem suchości i drapania górnych dróg oddechowych będzie bardzo odczuwalny. Zapobiegać spadkowi wilgotności można na wiele sposobów. Mamy do wyboru kilka rodzajów nawilżaczy powietrza, które zadbają o to, aby utrzymać odpowiedni % nawilżenia powietrza. Decydując się na zakup koniecznie weźcie pod uwagę ich wydajność względem kubatury pomieszczenia. Jeżeli nie macie bardzo dużych problemów z suchym powietrzem, to zapobiegawczo możecie powiesić na kaloryferze pojemniczki na wodę, która parując nawilży powietrze. Doraźnie świetnie sprawdza się rozwieszenia prania w pomieszczeniu, w którym jest za sucho.

Sposoby na katar sienny

Previous article

Jak dbać o dziąsła?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności