MotoryzacjaRóżności

Jak długo ładować akumulator?

0

Akumulator jest niezbędny do jazdy samochodem. Urządzenie to przekazuje prąd do cewki elektrycznej i rozrusznika. Jest także źródłem prądu stałego, który wykorzystujemy podczas postojów, a także źródłem rozruchu. W czasie jazdy akumulator sam się ładuje dzięki działaniu alternatora. Przyjrzyjmy się, jak dbać o akumulator i jak prawidłowo go ładować.

Jak prawidłowo ładować akumulator

Klasyczny akumulator kwasowo-ołowiowy ładujemy przy użyciu prostownika. Oba urządzenia muszą mieć identyczne napięcie wyjściowe. Aby prawidłowo wyjąć akumulator powinniśmy:

  • odłączyć klemy (najpierw klemę ze znakiem ujemnym, potem dodatnim),
  • wyjąć akumulator z samochodu,
  • oczyścić korki i uzupełnić poziom elektrolitu wodą destylowaną,
  • podłączyć prostownik do akumulatora oraz ustawić jego moc i czas ładowania.

Jak długo trzeba ładować akumulator?

Należy pamiętać, że akumulator zachowuje optymalną pojemność w temperaturze ok. 20-25 stopni Celsjusza. Im temperatura niższa, tym pojemność akumulatora bardziej spada. Przy temperaturze 0 stopni wynosi ona ok. 80%, ale przy minus dwudziestu już 60%. Jeżeli akumulator będzie zbyt mocno rozładowany lub też nie będziemy go regularnie doładowywali, zawsze może zdarzyć się sytuacja, kiedy urządzenie nie zadziała.

Powszechnie przyjmuje się, że czas ładowania akumulatora to ok. 10-12 godzin w zależności od stanu ogniwa. Nieco inaczej działają akumulatory bezobsługowe. W nich czas ładowania dzieli się na dwie fazy. Pierwsza wynosi 20 godzin, druga 4 godziny.

Na czas ładowania akumulatora wpływ ma także rodzaj prostownika, jakim dysponujemy. Niektóre ładują cały czas ze stałą mocą, podczas gdy inne zmniejszają intensywność ładowania w miarę, jak akumulator jest coraz bardziej pełny.

Jeżeli poziom naładowania akumulatora spadnie na tyle, że nie chce się on uruchomić, możemy skorzystać ze startera, który działa jak powerbank i może nam doraźnie pomóc. Może się okazać przydatny, zwłaszcza zimą kiedy panują siarczyste mrozy.

Zakup używanego auta a akumulator

Na rynku od kilku lat funkcjonują firmy, które specjalizują się w sprzedaży gwarancji do aut używanych. Po dosyć szczegółowym sprawdzeniu historii auta (zwłaszcza, jeśli chodzi o wiek samochodu, naprawy w ASO, historię wypadkową), oferują one gwarancję na poszczególne moduły i podzespoły. Z tej opcji do niedawna mogły korzystać jedynie firmy, ale dzisiaj gwarancję na auto używane mogą wykupić nawet osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Kiedy decydujemy się na auto używane z gwarancją pamiętajmy o dokładnym przeczytaniu jej warunków. Na ogół gwarancje na auta używane nie obejmują tych elementów, które są bardzo regularnie zużywane i powinny być na bieżąco sprawdzane przez kierowcę. Należy do niech także akumulator, którego wymiana jest zwykłą naprawą eksploatacyjną.

Co wziąć na kemping?

Previous article

Trudny wybór? Ręczniki dla dzieci wymagają szczególnych starań

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Motoryzacja