Jak kształtują się zarobki w Czechach?

Najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej, podobne koszty życia do tych ponoszonych w Polsce i zdecydowanie wyższe zarobki. To wszystko sprawia, że hasło ’praca Czechy’, coraz częściej pojawia się w naszych wyszukiwarkach. Czy faktycznie warto szukać zatrudnienia u czeskich sąsiadów?

Praca Czechy – z czym to się wiąże?

W Czechach wciąż brakuje rąk do pracy, dlatego coraz większa liczba Polaków jest w stanie znaleźć tam zatrudnienie. Rekrutowani są już nie tylko pracownicy z przygranicznych miejscowości, ale z całego kraju. Mimo niedostatku pracowników, można liczyć na wyższe płace niż w Polsce. Wynagrodzenie w Czechach zalicza wyraźny wzrost, nawet w firmach motoryzacyjnych, w których odnotowuje się spadki zysków. Potwierdzają to chociażby pracownicy Skody, którzy mogą liczyć nie tylko na wysokie wypłaty, ale i premie oraz dodatki.

Praca Czechy’ – szukając w ten sposób ofert, można natknąć się na propozycje zarówno dla specjalistów, w tym inżynierów, a także osób, które mają niższe wykształcenie. Tacy pracownicy czują się bardziej doceniani niż w kraju, ponieważ zyskują nie tylko na wyższym wynagrodzeniu, ale i dopłatach do wyżywienia czy zakwaterowania.

Realne zarobki

Wedle danych, pod koniec 2018 roku w Czechach średnia pensja wynosiła 4,7 tys. brutto złotych, podczas gdy chociażby Opolanie, mogli liczyć na aż 1,2 tys. brutto złotych mniej. 2019 rok przyniósł za to podwyżki płac na terenie Czech, o około 10%. W zależności od branży, pracownicy w Czechach mogą liczyć nawet na prawie dwukrotnie wyższe wynagrodzenie, niż na terenie Polski.

Podwyżki co pół roku, rozmaite dodatki, wraz z taką wysokością płac, kuszą pracowników z całej Polski, tym bardziej że czują się oni w Czechach całkiem dobrze. Koszty życia są podobne, co pozwala poradzić sobie nawet osobom dopiero wchodzącym na rynek pracy.

Jeśli pojawia się chęć, by spróbować życia poza Polską, warto wpisać w swoją wyszukiwarkę hasło ’praca Czechy’ i zapoznać się z dostępnymi ofertami. Zadecydować, czy interesuje nas praca sezonowa i możliwość dodatkowego zarobku, czy też rozpoczęcie nowego życia z zatrudnieniem na stałe.