DomModaTechnologie

Jak powstają dzianiny i tkaniny?

0
dzianina-i-tkanina-różnice

Z różnych dzianin i tkanin korzystamy każdego dnia. Nie zawsze jednak zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób są one produkowane. Każdego dnia przecież wykorzystujemy ubrania albo rozmaite tekstylia dekoracyjne, czy też użytkowe takie jak leżaki na plażę. W jaki sposób jednak będą wytwarzane?

Jakie surowce wykorzystuje producent dzianin?

Naturalnie, aby były wyprodukowane wszystkie te artykuły, które każdego dnia eksploatujemy w bardzo różnych okolicznościach, musi być zrealizowany pewien konkretny proces. Firmy, które będą się zajmowały wytwarzaniem odzieży albo leżaków, czy też może zasłon muszą wykorzystywać odpowiednie surowce. Chodzi oczywiście o włókna, które też mogą być różne. Najczęściej każdy producent dzianin będzie wykorzystywać chemiczne i naturalne. Jeżeli więc bierzemy pod uwagę chemiczne, to mają pochodzenie zwierzęce lub roślinne. Zwierzęce to oczywiście wełna albo jedwab naturalny. W przypadku włókien pochodzenia roślinnego mówimy o jedwabiu sztucznym oraz bawełnie, a także jest to len. Jeżeli zaś chodzi o włókna chemiczne, to wyróżniamy tu syntetyczne, które będą powstawały ze związków, które są niedostępne w środowisku naturalnym. Będzie to więc akryl albo poliamid, czy też poliester. Wyróżniamy także włókna sztuczne, które będą produkowane z wykorzystaniem związków występujących w przyrodzie. One z kolei dzielą się na organiczne, czyli na przykład celulozowe albo białkowe. Jeśli zaś chodzi o nieorganiczne, to wyróżniamy tu azbestowe i szklane.

Jak wygląda proces wytwarzania tkanin i dzianin?

Oczywiście, aby zrealizowany być mógł proces wyprodukowania tkanin, potrzebna będzie przędza. Ona właśnie wytwarzana jest z włókien. Tak więc dopiero wtedy, gdy producent dzianin dysponuje przędzą, może rozpocząć produkcję materiałów, z których potem będą uszyte ubrania albo na przykład namiot, czy też pościel. Naturalnie inne technologie oraz włókna będą stosowane, aby można było wytworzyć tkaniny lub dzianiny. Jeśli chodzi o tkaniny, to powstają one w krosnach w wyniku prostopadłego przeplatania układów przędzy. Jeżeli zaś chodzi o produkcję dzianin, to wszelkie wyroby włókiennicze będą powstawały w maszynach, które powszechnie nazywa się dziewiarkami. Te ostatnie będą się dzieliły na okrągłe oraz płaskie. Wszystko więc będzie zależało od tego, na czym konkretnie chce się skoncentrować dany producent i jakie artykuły zamierza wypuszczać na rynek.

Jaki monitor kupić do małego biurka?

Previous article

Brownie z prażonymi orzechami laskowymi

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom