Niezależnie od tego, czy jesteśmy osobami, które dopiero próbują swoich sił w różnych aktywnościach fizycznych, takich jak bieganie lub jazda na rowerze, czy zajmujemy się tym wyczynowo – każdy z nas jest narażony na kontuzje. Aby ich uniknąć, warto pamiętać o kilku zasadach.
Jakich błędów powinniśmy unikać?
Jednym z podstawowych błędów, który może skutkować kontuzją, jest brak odpowiedniej rozgrzewki przed właściwą aktywnością. Mięśnie potrzebują kilku minut na rozgrzanie, by móc pracować bardziej intensywnie. Jeżeli ten etap zostanie przez nas pominięty, organizm może nie mieć czasu, by przystosować się do nowych warunków. Efektem tego może być przeciążenie, a nawet uraz lub kontuzja. Kilka wymachów, skłonów, przysiadów lub krążeń biodrami nie zajmą nam dłużej niż 5 minut, a będą doskonałym sposobem na rozpoczęcie naszego treningu.
Kolejnym błędem, często popełnianym przez osoby początkujące, jest niewłaściwy strój i obuwie. Buty powinny zapewniać nie tylko wygodę, ale również zmniejszać ryzyko urazów. Dobrze, gdy są dopasowane do budowy stopy oraz rodzaju uprawianego przez nas sportu. Strój, w którym ćwiczymy nie może krępować ruchów, ani nas uwierać. W przypadku kobiet dobrze jest zainwestować w biustonosz sportowy, który zapewni stabilizację biustu. Dobrym rozwiązaniem jest również stabilizator na kolano, których uchroni nasz staw przed kontuzją oraz pomoże podnieść komfort wykonywania niektórych ćwiczeń.
Czasami odczuwamy ból i dyskomfort po treningu, jednak ignorujemy go. Jest to ogromny błąd, gdyż z większością urazów i dolegliwości bólowych dobrze jest od razu udać się do specjalisty. To, co z pozoru wydaje się niegroźnym przeciążeniem, może skutkować trwałym deficytem. Jeżeli więc podczas treningu pojawiają się niepokojące objawy takie jak: ból występujący przy ruchu, osłabienie siły mięśniowej, obrzęk czy bolesność przy dotyku danej okolicy – niezwłocznie należy odwiedzić lekarza.
Jaki stabilizator na kolano wybrać?
Wybierając stabilizator, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał – ważne, by był przewiewny, oraz na stopień, w jakim przylega do ciała i usztywnia staw. W zależności od potrzeb można wybrać modele mniej lub bardziej usztywniające. Warto pamiętać, że nie może on utrudniać codziennego życia. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy dany stabilizator ma funkcję stabilizacji rzepki. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy go ze względu na przebytą kontuzję, czy też jako zabezpieczenie przed urazem, warto swój wybór skonsultować z fizjoterapeutą. Specjalista powinien doradzić, jaki model będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb – w przeciwnym wypadku korzystanie z niego może być szkodliwe dla zdrowia. Ważne jest również, by pamiętać o właściwym doborze rozmiaru – zbyt ciasny stabilizator może utrudnić dopływ krwi do stawu i powodować obrzęki. Zbyt luźny z kolei, nie spełni swojej funkcji, gdyż nie usztywni kolana.
Comments