Częstym problemem przy renowacji mebli jest stara, brzydka powłoka malarska. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od jakości starej powłoki malarskiej musimy podjąć decyzję czy powierzchnię jedynie matowimy i odtłuszczamy, czy kompletnie ją usuwamy.
Jeśli farba dobrze się trzyma, nie jest popękana ani się nie łuszczy, a mebel chcemy pomalować, na przykład farbą kredową lub emalią nie musimy się jej pozbywać. W tym przypadku cały mebel dokładnie myjemy, a następnie powierzchnię matowimy drobnym papierem ściernym. Przy tej czynności możemy wspomóc się szlifierką oscylacyjną. Szlifierka oscylacyjna bez wątpienia przyspieszy nasze prace renowacyjne. Po zmatowieniu powierzchnię dokładnie odpylamy i odtłuszczamy rozpuszczalnikiem.
Jeżeli powierzchnia mebla jest spękana, farba łuszczy się i widzimy wyraźne ubytki, a mebel ma być wykończony również farbą nie wystarczy już tylko zmatowienie powierzchni. W tej sytuacji musimy pozbyć się słabo trzymającej się farby. Łuszczącą się farbę zdrapujemy za pomocą szpachelki lub cykliny. Jeśli pozostała farba trzyma się dobrze, całość szlifujemy za pomocą papieru ściernego. Najlepiej szlifować kilkoma gradacjami papieru, zaczynając np. na 80, a kończąc np. na 220. W tym wypadku również możemy szlifować za pomocą szlifierki oscylacyjnej.
Ostatnim przypadkiem jest sytuacja, w której chcemy pozostawić widoczne drewno, wykańczając je na przykład jedynie woskiem lub olejem. W tej sytuacji najlepiej starą farbę usunąć za pomocą środków chemicznych, np. żelem do usuwania starych przemalowań. Pokrywamy nim grubą warstwą starą farbę, odczekujemy, a następnie ściągamy starą farbę za pomocą szpachelki, cykliny lub wełny stalowej. Następnie czyścimy dokładnie rozpuszczalnikiem powierzchnie, aby pozbyć się resztek substancji, a na koniec szlifujemy mebel. W tym wypadku najlepiej całość prac wykonać ręcznie, pamiętając, aby szlifować papierem wzdłuż usłojenia.
Comments