UrodaZdrowie

Jak wybrać balsam do ust i co powoduje ich wysuszanie?

0

Niemal każdy spotkał się kiedyś z nieprzyjemnym zjawiskiem suchych ust. Odpowiedni balsam do ust powinien załatwić ten problem, jednak chcąc pozbyć się go na stałe, trzeba najpierw zrozumieć mechanizm wysuszania się ust.

Dlaczego usta się wysuszają?

Wysuszanie się ust może być związane z procesami wewnętrznymi dziejącymi się w organizmie lub z czynnikami zewnętrznymi, panującymi poza ustrojem organizmu. Najczęściej jednak dzieje się tak, że jest to konsensus tych dwóch aspektów. Dobry balsam do ust jak najbardziej może pomóc w tym problemie, ale nie zawsze rozwiąże przyczynę. Usta są tkanka, która jako pierwsza obok, oczu i skóry cierpi na odwodnieniu organizmu. Dlatego też ktoś, kto ma problem z wysuszającymi się ustami, w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, czy pije odpowiednio dużo płynów, które nawadniają skórę i usta. Nawodnienie wewnętrzne organizmu jest kluczowe, gdyż bez tego, żadne środki zewnętrzne nie spełnią swojej funkcji w stu procentach.

Czynniki zewnętrzne a wysuszanie się ust

Kolejną kwestią jest środowisko. Najbardziej na wysuszanie się ust narażenie jesteśmy nie podczas upałów, a podczas zimnych, wilgotnych i wietrznych dni w sezonie zimowym. Wilgotne usta bardzo szybko zamarzają i ze względu na podstawowe prawa fizyki tracą swoje nawodnienie. Dlatego też bardzo istotne jest, aby w zimie nie oblizywać ust w celu ich nawilżenia, gdyż to jedynie pogorszy sprawę. Lepiej zastosować balsam do ust, który ochroni je skutecznie od zewnątrz, a także nawilży.

Kiedy usta są najbardziej zagrożone?

Największe zagrożenie dla wysuszających się ust to:

  • Duże odwodnienie organizmu, które sprawia, że skóra traci wodę i elastyczność.
  • Skrajne warunki pogodowe takie jak niska temperatura i chłodny wiatr.
  • Nieodpowiednie nawyki, takie jak oblizywanie ust na mrozie.
  • Brak dbania o nawilżenie z zewnątrz.

W większości przypadków, aby poradzić sobie z problemem, wystarczy wybrać odpowiedni balsam do ust, pozbyć się nawyku oblizywania ust na zewnątrz, oraz zadbać o dużą podaż płynów i elektrolitów. Czasem dobre efekty przynosi także wprowadzenie dodatkowej suplementacji nakierowanej na regenerację skóry.

Jak i balsam do ust wybrać?

Skuteczny balsam do ust powinien zarówno działać od wewnątrz, poprzez wchłanianie się składników aktywnych, jak i chronić usta od zewnątrz, jeśli jest taka potrzeba. Dlatego też na zimę warto wybierać balsamy tłuste, tworzące barierę ochronną dla ust, a w okresie letnim, można zdecydować się na bardziej wodniste balsamy. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż tłuste balsamy nie będą zbyt wygodne do stosowania podczas gorących dni, gdy skóra mocno się poci.

Czy guma do żucia jest zdrowa?

Previous article

Czy dzieci są przeszkodą w rozstaniu?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Uroda