Zdrowie

Jak wybrać dobry probiotyk?

0

Probiotyki są stosowane w celu utrzymania lub przywrócenia równowagi mikroflory bakteryjnej jelit. Z założenia zawierają żywe mikroorganizmy, które w tej postaci powinny trafić do jelit. Tu tworząc odpowiednio dużą kolonię mogą wywrzeć korzystny wpływ na zdrowie gospodarza.

Jakie bakterie znajdują się w probiotykach?

Do probiotyków mogą trafić tylko bakterie posiadające określone cechy. Oczywistym jest, że muszą być to szczepy, które nie tylko są bezpieczne dla organizmu człowieka, ale też takie, których działanie będzie dla nas korzystne. W związku z tym, że probiotyk przechodzi przez nasz cały przewód pokarmowy, to bakterie muszą być odporne na proces trawienia i kwas żołądkowy. W związku z tym, że miejsce działania przyjmowanych bakterii mają być jelita, to musimy mieć pewność, że one tam pozostaną. Związane jest to z ich właściwościami adhezyjnymi, czyli możliwością przyklejenia się do ściany jelita. Idealnie byłoby gdyby, były też odporne na stosowane przez nas leki np. antybiotyki.

Suplement vs lek

Większość dostępnych na rynku probiotyków to suplementy np. Biopron 9, Sanprobi Barrier, Vivomixx. Dla producentów jest to dużo tańsza i szybsza droga niż rejestracja leku. Dla konsumentów oznacza to brak gwarancji co do deklarowanego na opakowaniu składu i jego jakości. Są jednak sposoby żeby wybrać lepiej. Zwróć uwagę na opis zawartych w preparacie kultur bakterii. Poprawny opis zawiera rodzaj, gatunek i koniecznie oznaczenie cyfrowo-literowe. O ile te dwa są najczęściej spełnione, to ten kod już niekoniecznie. Jeżeli na etykiecie brak jest precyzyjnego nazewnictwa, to zrezygnuj z zakupu tego suplementu. Wszystkie leki probiotyczne zaleca się przechowywać w lodówce ponieważ przeżywalność bakterii w niski temperaturach jest większa. Kupując probiotyk-suplement postaw na ten, który trzymany jest w lodówce. Probiotyk, który jest zakwalifikowany jako suplement nie musi spełniać wielu norm jakościowych i ilościowych. Od momentu wyjazdu z fabryki producenta właściwie nie musi interesować co się dzieje w opakowaniu. Bakterie to żywe organizmy. Mają też określoną długość życia. Umieszczone w kapsułce i postawione na półce po prostu stopniowo tam umierają. Poproś farmaceutę o podanie Ci produktu z ostatniej partii produkcyjnej, jaką posiada. Masz wtedy większą szansę trafić na produkt, który zawiera większą część z tego, co zostało zadeklarowane. Są wprawdzie opracowywane metody wydłużania życia bakterii w temperaturze pokojowej, ale brak jest na temat ich efektów rzetelnych badań. Miejmy więc ograniczone zaufanie do tego co obiecują nam producenci i farmaceuci. Wybierajmy produkty, które mają większą szansę nam pomóc.

Jak dbać o dziąsła?

Previous article

Ogród zimowy na tarasie – co to takiego?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie