Chociaż pękające pięty często traktowane są jako zaledwie defekt kosmetyczny, to każda osoba, która doświadczyła tej dolegliwości na własnej skórze, z pewnością wie, jak bolesne są jej objawy. Nie ulega wątpliwości, że choroba ta wymaga leczenia z wykorzystaniem wyspecjalizowanych preparatów!
Jakie są przyczyny pękających pięt?
Jako dolegliwość, pękające pięty mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Pomimo tego, można śmiało stwierdzić, że niemal zawsze spowodowane są one zmianami skórnymi, które objawiają się poprzez głębokie bruzdy na podeszwie stopy.
Co w takim razie może być bezpośrednim powodem tego typu problemów dermatologicznych? Zazwyczaj przyczyny sprowadza się do kilku, głównych kategorii. Wymienić można tu:
- Wyschnięta skórę – jeśli skóra jest wysuszona i szorstka, staje się ona znacznie bardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. W przypadkach ekstremalnych pęknięcia mogą pojawić się nawet samoistnie, wynikając ze znacznego spadku elastyczności naskórka.
- Zły dobór obuwia – jest to powód dość trywialny, lecz jednocześnie jeden z najczęstszych. Nosząc buty w złym rozmiarze lub w fasonie niedopasowanym do naszej stopy, nieustanne tarcie i brak właściwej cyrkulacji powietrza jest dla skóry bardzo niekorzystny, prowadząc często do poważnych podrażnień.
- Nadwagę – ogólny ciężar wywierany na stopę także ma wpływ na stan jej skóry. Wśród licznych dolegliwości, z jakimi muszą borykać się osoby otyłe, pękające pięty stanowią jeden z najbardziej uciążliwych.
Dlaczego pękające pięty należy leczyć natychmiastowo?
Chociaż same pęknięcia na powierzchni skóry nie są szczególnie groźne, to problemy zaczynają się wtedy, gdy dosięgnie je zakażenie. Pękające pięty to wręcz idealne miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów, które nieodzownie prowadzić będą do poważnych stanów zapalnych. Wraz z zakażeniem zaczynają się poważne problemy. Oprócz typowych dla infekcji objawów, jak swędzenie czy ból podczas chodzenia, obecność drobnoustrojów może prowadzić do przewlekłych podrażnień skóry, które nie zagoją się bez zastosowania specjalnych preparatów.
Jednym z pierwszych kroków, jakie powinno się podjąć po ustaleniu źródła problemu, jest zmiana obuwia na lekkie i przewiewne. Cienkie, bawełniane skarpety w połączeniu z butami o miękkiej podeszwie to podstawa. Poza tym zalecany jest stosowanie specjalnych maści, w razie potrzeby wprowadzając także preparaty z antybiotykiem, które za zadanie mają zabicie bakterii rozwijających się w fałdach uszkodzonego naskórka.
Comments