Kredyt w Niemczech – rodzaje pożyczek

W celu otrzymania pożyczki za naszą zachodnią granicą trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Należą do nich: pełnoletniość, adres zamieszkania w Niemczech i posiadanie stałego źródła dochodu. Kiedy spełnimy te kryteria możemy starać się w banku o uzyskanie finansowania na wybrany cel. Kredyt w Niemczech jest udzielany w kilku różnych formach. Są one podobne do polskich wariantów, ale warto się zapoznać z ewentualnymi różnicami. Podstawowe rodzaje to kredyt konsumencki, kredyt od osoby prywatnej, kredyt przez pośrednika.

Kredyt konsumencki

To najpopularniejsza forma pożyczki w Niemczech. Jej cel nie musi być znany dla udzielającego, w związku z czym może być przeznaczony na sfinansowanie remontu mieszkania, czy wakacyjny wyjazd. Podstawą do przyznania kredytu jest ocena sytuacji gospodarczej kredytobiorcy. Bank przychylniej będzie patrzył na osobę zatrudnioną na umowę o pracę niż kogoś kto pracuje w wolnym zawodzie albo prowadzi własną działalność. Nie bez znaczenia jest również wykonywany zawód i staż pracy. Prestiżowe zawody np. lekarz, czy prawnik mają większą szansę na uzyskanie finansowania niż pracownik fizyczny. Z kolei długoletnia praktyka lekarska będzie oczywiście wyglądała korzystniej niż dopiero rozpoczęty staż.

Kredyt w Niemczech, z którego finansowany jest zakup czegoś, co może stanowić zabezpieczenie dla banku, zdecydowanie łatwiej uzyskać. Zabezpieczenie takie może stanowić np. mieszkanie lub samochód. W przypadku, w którym bank zna cel kredytu i dodatkowo przedstawia on dla banku realną wartość, możemy liczyć na korzystniejsze warunki umowy kredytowej i niższą stopę procentową.

Kredyt od osoby prywatnej

Osoby prywatne mogą finansować projekty kredytowe za pośrednictwem platform on-line. Osoba ubiegająca się o kredyt musi podać takie same dane, jak w przypadku starania się o pożyczkę w banku. Decyzja o przyznaniu kredytu nie należy do banku, czy urzędnika, ale do osób prywatnych, które mogą zdecydować się pomóc finansować takie przedsięwzięcie. Inwestorzy lokują w ten sposób swój kapitał, a odsetki ze spłacanych rat są dla nich formą zarobku. Uzyskanie takiego kredytu często jest łatwiejsze niż pozyskanie finansowania z banku. Jest to bardzo korzystna opcja dla osób, których spłata kredytu nie jest zagrożona, ale z jakiś powodów nie mają oni zdolności kredytowej w Niemczech. Powodem może być np. zbyt krótki pobyt na terenie Niemiec, czy brak historii kredytowej.

 Kredyt przez pośrednika kredytowego

Pośrednik kredytowy na podstawie udzielonych mu informacji (w większości są takie same, jak w przypadku kredytu bankowego) szuka dla nas najkorzystniejszej oferty kredytowej. Zaletą tej opcji, jest to, że część pośredników nie ogranicza się jedynie do niemieckich banków. Możliwe jest więc uzyskanie kredytu w banku zagranicznym. Jest to przydatna opcja w przypadku braku korzystniej historii kredytowej w SCHUFA , czyli niemieckim odpowiedniku BIK.