PrawoRóżności

Na czym polega rękojmia?

0

Wielu sprzedawców używanych aut jest zdania, że rękojmia ich nie dotyczy. Jest to nieprawda. Zacznijmy od tego cóż to właściwie jest rękojmia. To nic innego jak reklamacja. Zdarzają się oszuści, którzy sprzedając używane auto z gwarancją próbują ukryć w nim wadę. Sprzedawcę obejmują prawa konsumenckie na równi z innymi. Ponosi odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową. Mamy wtedy prawo starać się o obniżenie, bądź całkowity zwrot kosztów i stoi za nami prawo. Nasza niewiedza w tej kwestii prowadzi do tego, że sprzedawca zawsze wybroni się z danej sytuacji, a my zostajemy z uszkodzonym autem, na które mamy przecież gwarancję. Możemy zwrócić się do sprzedawcy o naprawienie wady oczywiście bez naszego dodatkowego wkładu finansowego. Rękojmia jest dla nas środkiem zabezpieczającym. Na rynku znajdziemy wielu nieuczciwych sprzedawców, ale zawsze możemy nie dać się oszukać znając pojęcie rękojmi. Odpowiedzialność sprzedawcy normują przepisy Kodeksu cywilnego.

Kiedy skorzystać z rękojmi?

Skorzystać z rękojmi możemy, jeśli będą spełnione podstawowe warunki, tj.:

– Samochód posiada takową wadę

– wada nie jest efektem zwykłej eksploatacji w wbrew zapewnieniom sprzedawcy utrzymuje się

– wada została ukryta przez sprzedawcę w momencie kupna przez nas używanego auta

– uszkodzenie było w momencie sprzedaży

Niektórzy odkrywając wadę w nowo zakupionym aucie załamują ręce i nie wiedzą co dalej. Pamiętajmy, że rękojmia jest regulowana aktem prawnym.

Możliwości

Jeśli już zdarzyło nam się kupić używane auto i wykryliśmy wadę, o której nie mieliśmy pojęcia i o której nas nie poinformowano wtedy otwierają nam się możliwości. Możemy wrócić do sprzedawcy i zażądać obniżenia ceny. Musi nas przyjąć jeśli damy mu do zrozumienia, że wiemy cóż to rękojmia i znamy się na przepisach. Drugim rozwiązaniem jest odstąpienie od umowy i zażądanie zwrotu całkowitego kosztu zakupionego auta. W innych przypadkach możemy żądać wymiany pojazdu, bądź jego naprawę bez poniesienia przez nas kosztów. Pamiętajmy jednak, że raz już zostaliśmy oszukani przez tego sprzedawcę. Mamy także możliwość dochodzenia naprawienia szkody. Mowa tu o poniesionych nakładach bądź kosztach przechowania pojazdu, kiedy był w naszym posiadaniu. Jak widać możliwości jest wiele, więc warto się z nimi zapoznać i skorzystać z takich możliwości.

Ciekawy rozwiązaniem, które warto rozważyć jest auta używane z gwarancją. To nie rękojmia, tylko gwarancja na wypadek potencjalnych napraw. Szczególnie przy samochodach używanych ma to spore znaczenie, bowiem zużycie eksploatacyjne w momencie zakupu jest często nam nieznane.

Kupując używane auto z trzeba wiedzieć o swoich prawach. Nieuczciwy sprzedawca może zostać nawet pozwany za tak poważne wykroczenie. Stoi za nami prawo.

Co robić gdy zwichniemy rękę?

Previous article

Wyposażenie domu – nowoczesne i praktyczne meble

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Prawo