Gdy tradycyjne metody leczenia zawodzą, wiele osób zwraca się w kierunku tradycyjnej medycyny ludowej. Świecowanie uszu jest jednym z klasycznych zabiegów, stosowanych niegdyś przez Indian, a dzisiaj przeniesionych do krajów rozwiniętych przez zwolenników medycyny alternatywnej.
Skąd wzięło się świecowanie uszu?
Zabieg ten budzi nieco kontrowersji, ale przez wielu praktyków medycyny ludowej jest uznawany za bardzo skuteczny. Jego pochodzenie nie jest dokładnie znane, ale istnieje sporo doniesień o tym, że był on szeroko stosowany w wielu kręgach na całym świecie już od tysięcy lat. Aktualny przebieg zabiegu jest dostosowany do współczesnych realiów i wykorzystuje się do niego nowoczesne metody. Świecowanie uszu należy jednak przeprowadzać bardzo ostrożnie pod nadzorem doświadczonych osób.
Akcesoria do świecowania uszu
Sam zabieg przeprowadza się za pomocą rurki wykonanej z delikatnej tkaniny uszytej najczęściej z lnu lub bawełny. Ma ona w sobie dodatek wosku pszczelego oraz olejków eterycznych. Wykonując świecowanie uszu, dobiera się odpowiedni rozmiar rurki do otworu słuchowego pacjenta. Zabieg przeważnie zalecany jest dzieciom, ale stosuje się go także u dorosłych.
Na czym polega zabieg?
Zabieg rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Należy go ułożyć na boku, tak by głowa leżała stabilnie, a całe ciało było odprężone. Warto zaznaczyć, że dbanie o detale podczas przeprowadzania zabiegu ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o jego finalną skuteczność. Gdy pacjent leży na boku, przykrywa się jego głowę ręcznikiem lub pokrowcem, tak by wystawało mu tylko ucho. Następnie w okolicach małżowiny usznej nakłada się cały krem, od strony wewnętrznej. Małżowinę trzeba bardzo dokładnie nasmarować i robić do nawet do kilku minut dodatkowo masując, aby pobudzić krążenie w uchu. W tym momencie można zamknąć ucho świecą, pamiętając, aby jej nie wkładać do ucha, a jedynie uniemożliwić dymowi wydostawanie się z ucha na zewnątrz. Świeca powinna palić się, aż wypali się do określonego przez producenta i zaznaczonego na świecy poziomu. Po zabiegu należy dokładnie wyczyścić ucho a przez kilka kolejnych tygodni bardzo na nie uważać.
Komu zaleca się świecowanie uszu?
Świecowanie uszu stało się bardzo popularne, a poleca się je zwłaszcza na:
- Usuwanie nadmiaru woskowiny
- Schorzenia nosa, gardła oraz samych uszu
- Stany zapalne migdałków
- Nawracające przeziębienia
- Niedosłuch
Jak widać, zaleceń jest sporo, ale za każdym razem należy je skonsultować z fachowcem. Wystąpienie ryzyka jakichkolwiek powikłań jest minimalne, gdy zabieg przeprowadzi specjalista mający do tego odpowiednie kwalifikacje.
Comments