Neurolog dziecięcy – kiedy potrzebna jest jego pomoc?

Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się u dzieci powinny być jak najszybciej konsultowane z lekarzem. Z neurologiem warto skontaktować się od razu po porodzie, ale istnieją szczególne sygnały u niemowlaków i starszych dzieci, których nie należy bagatelizować. W jakich sytuacjach neurolog dziecięcy może pomóc?

Czym zajmuje się neurolog dziecięcy? 

Zastanawiasz się, jak Twojemu dziecku może pomóc neurolog dziecięcy w Poznaniu? Czy to właściwy lekarz do rozwiania Twoich wątpliwości? Zacznijmy od tego, czym się tak naprawdę zajmuje. Neurolog dziecięcy to specjalista, który diagnozuje i leczy choroby ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego, a także choroby mózgu oraz rdzenia kręgowego. Zajmuje się niemowlętami, dziećmi i młodzieżą.

Jeżeli zaobserwujesz zaburzenia w zachowaniu lub rozwoju dziecka, pamiętaj, że neurologia dziecięca w Poznaniu jest łatwo dostępna w gabinetach prywatnych. Tak samo jest we wszystkich innych dużych miastach. Możesz zgłosić się do specjalisty dziecięcego z takimi problemami jak: urazy okołoporodowe, choroby nerwowo-mięśniowe, przepuklina rdzeniowo-kręgowa, mózgowe porażenie dziecięce, padaczka, nabyte uszkodzenia mózgu, zaburzenia mowy lub snu, autyzm, ADHD, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych, bóle głowy. Przedstawiona lista nie wyczerpuje problemów, z którymi możesz zgłosić się z dzieckiem do neurologa.

 

Kiedy należy zgłosić się do neurologa dziecięcego?

Każde dziecko po porodzie powinno zostać zbadane przez neurologa, ale szczególne wskazania są wtedy, gdy ciąża była zagrożona lub mnoga. Na nieprawidłowości w rozwoju dziecka i pojawienie się schorzeń neurologicznych może wpływać również fakt, że kobieta podczas ciąży miała infekcję. Choroby wirusowe i zażywanie leków mogą mieć negatywne skutki. Specjalista  neurolog dziecięcy bywa potrzebny, gdy podczas porodu doszło do powikłań lub miało miejsce cesarskie cięcie. Konsultacja z neurologiem jest ważna również, gdy poród nastąpił przedwcześnie lub dziecko miało zbyt niską wagę.

 

Objawy, które wymagają konsultacji neurologicznej

Niepokojące objawy u niemowląt stanowią poważne źródło stresu dla rodziców, dlatego warto umówić się na wizytę w poradni neurologicznej, co można zrobić przez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/neurolog-dzieciecy/. Istnieje wiele niepokojących objawów, którym powinien przyjrzeć się neurolog dziecięcy w Poznaniu. W porę zauważone nieprawidłowości sprawiają, że w wielu przypadkach dziecko może uniknąć problemów w wieku dorosłym.

 

U niemowląt konsultacji z neurologiem wymaga nieprawidłowe napięcie mięśni lub asymetria ciała. Do specjalisty należy zgłosić się również, gdy maluszek nadmiernie pręży się lub wygina ciało do tyłu podczas leżenia. Należy zwrócić uwagę, gdy zaciska pięści i chowa kciuk, często płacze lub prawie wcale, ma częste kolki lub bóle brzucha, problemy z jedzeniem. Niepokojący jest brak kontaktu wzrokowego i zainteresowania otoczeniem. Do lekarza należy zwrócić się z zaburzeniami snu, wszelkiego rodzaju zaburzeniami ruchowymi, drżeniem ciała oraz bólami głowy.