Różności

Polak w Danii – co mnie zaskoczyło

0

Zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi w celach zarobkowych wcale nie maleje. Obieramy coraz to nowe kierunki, w których pragniemy zaznać lepszego życia. Jednym z takich miejsc jest Dania, która wielu zaskakuje tym, jak prezentuje się rynek pracy.

Wysokie zarobki nie tylko na stanowiskach kierowniczych

Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Polsce znajomość języka obcego nie jest już atutem, ale wręcz podstawowym wymogiem w wielu pracach. Wydaje nam się, że praca poza granicami kraju nie obejdzie się bez znajomości języka, tym bardziej gdy w grę wchodzą stanowiska kierownicze. Nic bardziej mylnego. Choć umiejętność porozumiewania się w języku duńskim jest atutem w CV, to z powodzeniem można zacząć swoją ścieżkę zawodową bez jego znajomości.

Pracownicy przybywający z zagranicy mogą skorzystać z bezpłatnych kursów nauki języka. Język, który nie jest wymogiem nawet na wyższych stanowiskach, to spore ułatwienie dla specjalistów, którzy chcą spróbować swoich sił w Danii, ale do tej pory wydawało im się, że brak tej umiejętności to spora przeszkoda.

Atut w postaci znajomości języka duńskiego przydaje się nie tylko podczas szukania pracy, ale i załatwiania różnego rodzaju formalności, czy też po prostu porozumiewania się z otoczeniem. Gdy w grę wchodzi zwrot podatku z Danii i wypełnianie deklaracji, najchętniej stawia się na księgowych potrafiących rozliczyć zagraniczne przychody. Znając jednak język łatwiej dopilnować nie tylko tego typu formalności, ale i sprawdzić, czy ktoś nie pomylił się w rozliczeniach.

Co zaskakuje?

Polaków w Danii zaskakuje przyjazne podejście i zarobki, choć z drugiej strony koszty życia nie należą do małych. Trzeba zmierzyć się między innymi z wysokimi kosztami kupna samochodu, dlatego rząd zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej. Mimo wszystko mogą się tu odnaleźć specjaliści, średnio doświadczeni pracownicy, jak i studenci, którzy szukają sezonowej pracy, ale i dogodnych warunków do studiowania.

W realizacji niezbędnych formalności pomogą biura pracy, ale i biura rachunkowe, dzięki czemu zwrot podatku z Danii, kwestie zamieszkania, pobytu i nie tylko, przestają stanowić wyzwanie.

Gdzie na narty, gdy sezon w Polsce dobiega końca

Previous article

Jak zostać dobrym animatorem zabaw dla dzieci?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności