Praga – czy warto tam zamieszkać?

Czechy kojarzą się nam z ciemnym piwem i śmiesznie brzmiącym językiem. Od niedawna jest to również miejsce, do którego Polacy wyjeżdżają do pracy lub przeprowadzają się na stałe. Ciężko powiedzieć, dlaczego tak jest, gdyż średnie wynagrodzenie jest takie same jak w Polsce, a koszty utrzymania wyższe.

Dla osób znających język angielski praca w Czechach nie jest problemem. Należy jednak bardzo uważnie przeglądać oferty, gdyż często wysokość wynagrodzenia nie jest adekwatna do wymaganych umiejętności. Są stanowiska np. konsultant telefoniczny, które nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, a są dużo lepiej opłacane niż np. analityk finansowy.

Jak wygląda życie w Pradze?

Wydawałoby się, że życie w Pradze jest tańsze niż w Polsce, jednak tak nie jest. Zaoszczędzić możemy jedynie na alkoholu i rybach. Reszta żywności jest droższa o około 10%. Podobnie jest z ubraniami. Niektórzy nawet przyjeżdżają do Polski na większe zakupy. Nawet, jeśli nie mieliśmy kontaktu z językiem czeskim, jesteśmy w stanie wiele zrozumieć. Gorzej jest w druga stronę, ale na szczęście Czesi dużo rozumieją po polsku. Praca w Czechach jest bardzo podobna jak w Polsce, jednak bardziej dostępna, ponieważ potencjalnych pracowników jest mniej.

Jakie korzyści są z mieszkania w stolicy Czech?

Czechy są państwem kompaktowym. Przy pokonaniu stosunkowo małych odległości można zwiedzić bardzo wiele ciekawych miejsc. Czesi doskonale motywują do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Sami dużo spacerują, jeżdżą na rolkach na rowerze, biegają. Stanowczo preferują uprawianie sportu na świeżym powietrzu. Czesi uwielbiają również spędzać czas wolny poza domem w restauracjach i imprezach plenerowych. Wychodzą z domu całymi rodzinami i celebrują wspólny czas. Praca w Czechach nie jest lepsza niż w Polsce, więc to nie ona zmusza nas do emigracji. Nasi sąsiedzi przyciągają nas swoim spokojniejszym, rodzinnym stylem życia, a przede wszystkim przyjaznym nastawieniem do Polaków.