Pomimo globalizacji i rosnącej liczby różnych specjalistów działających na całym świecie, okazuje się że przemysłowi wciąć brakuje spójnego zestawu zasad dotyczących projektowania, budowy i zarządzania budynkami czy konstrukcjami stalowymi hali w kontekście bezpieczeństwa pożarowego. Różnice w testowaniu materiałów i certyfikacji, krajowe przepisy budowlane lub kodeksy i wytyczne dotyczące zarządzania budynkami i konstrukcjami stalowymi hali w szczególności pomieszczeń o podwyższonym ryzyku, niosą zamieszanie, niepewność i ryzyko dla społeczeństwa. Są jednak pewne podstawowe przepisy p.poż których nade wszystko trzeba się trzymać.
Konstrukcja stalowa hali i jej bezpieczeństwo w razie pożaru
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo pożarowe, istnieje wiele regulacji. Budynki przemysłowe są podzielone na różne klasy w zależności od stopnia zagrożeniem pożarowym, co z kolei wpływa na przepisy i czynności, które należy wykonać w ramach zapewnienia bezpieczeństwa i produktów, które mają być przechowywane pod dachem danej konstrukcji stalowej hali. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to złożona kwestia, która nie zależy wyłącznie od wyboru materiałów budowlanych lub sposobu ich stosowania. Czynniki odgrywające równie istotną rolę w ochronie przeciwpożarowej to na przykład: ogólny projekt budynku, skuteczność zainstalowanych systemów wykrywania pożaru, alarmu pożarowego i gaśniczego, lokalizacja budynku, konstrukcja stalowa hali, potencjalne akceleratory pożarowe wewnątrz lub wokół budynku, dobre utrzymanie systemów ochrony przeciwpożarowej, oraz… ludzkie zachowanie.
Przemysłowa konstrukcja stalowa hali – kto ma dopilnować jej bezpieczeństwa w razie pożaru?
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe zależy w znacznym stopniu od skutecznego egzekwowania przepisów przeciwpożarowych na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rolą właściciela przemysłu jest upewnienie się, że obiekty, które posiadają wzorowo sprawdzają się w odniesieniu do wyżej wymienionych czynników.
Comments