DzieciZdrowie

Przyczyny i postępowanie podczas zatwardzenia u niemowlaka

0

Zajmując się dzieckiem, trzeba je bardzo dokładnie obserwować, aby we wczesnym stadium wykryć wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu. Zatwardzenie u niemowlaka często ma przyczyny, które można dość łatwo wyeliminować, analizując tryb życia dziecka.

Czym jest zatwardzenie?

Zatwardzenie, czyli niedrożność jelit zachodzi wtedy, gdy masy kałowe nie są w stanie w optymalnym tempie przesuwać się po jelitach. Naturalnie stolec powinien być oddawany codziennie lub nawet kilka razy dziennie, podczas gdy w przypadku zatwardzenia może go nie być nawet przez kilka dni. Zatwardzenie u niemowlaka jest dość powszechnym zjawiskiem, z którym boryka się większość rodziców i nie powinno wzbudzać większego niepokoju. Na początku wystarczy wprowadzić kilka zabiegów, które powinny rozwiązać problem.

Czym może być spowodowane zatwardzenie u niemowlaka?

Przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania jelit może być kilka. Zatwardzenie u niemowlaka pojawia się jednak najczęściej z tego powodu, że dziecko nie spożywa odpowiedniego pokarmu. Najlepszym pokarmem jest naturalne mleko matki, które zawiera idealny skład będący optymalnym dla organizmu dziecka. Przyczyną pojawienia się zatwardzeniem często jest stosowanie mleka modyfikowanego, które nie jest tak dobre, jak mleko matki i powoduje problemy z trawieniem. Odstawiając je, jeśli jest taka możliwość, można często wyeliminować problem. Inną przyczyną jest zaś wprowadzenie do diety niemowlaka innych pokarmów, które nie zawierają odpowiedniej ilości błonnika, takich jak na przykład kleiki ryżowe. Wtedy wystarczy zamienić je na coś, co ma więcej błonnika i stymuluje pracę jelit.

Mogą to być:

  • Płatki jęczmienne
  • Płatki owsiane
  • Zblendowane warzywa i owoce

Oczywiście tego typu zmiany w diecie powinny być skonsultowane z lekarzem pediatrą. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że układ pokarmowy niemowlaka jest dość delikatny i wprowadzając do jego diety nowe pożywienie, warto dokładnie notować, co to jest i w razie jakichkolwiek problemów skonsultować to z lekarzem. Wtedy doświadczony lekarz będzie w stanie szybciej zdiagnozować przyczynę ewentualnego problemu.

Lepsze nawodnienie organizmu jako metoda na pozbycie się zatwardzenia

Do tego, warto wprowadzić do diety dziecka większą ilość płynów, bowiem zatwardzenie u niemowlaka często ma swoją przyczynę w odwodnionym organizmie, co sprawia, że w jelitach nie ma odpowiednio dużo płynów umożliwiających ich prawidłowe funkcjonowanie. Poza tradycyjną wodą mogą to być soki, które dziecko powinno nieco chętniej pić.

Na czym polega świecowanie uszu?

Previous article

Jak bronić się przed wirusami?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dzieci