Szklarnia w ogrodzie? To więcej niż dobry pomysł!

Własny ogród to nie tylko oaza, w której możemy się cieszyć wieloma chwilami autentycznego relaksu. Coraz więcej właścicieli własnego zielonego królestwa docenia możliwość zaopatrzenia domowej kuchni w świeże, zdrowe warzywa i owoce, nie wspominając o licznych gatunkach ziół i przypraw, którymi można zastąpić sproszkowaną zawartość torebek. Czy da się przedłużyć okres, w którym mogą trafiać one na nasze stoły o kolejne kilka tygodni?

Własne warzywa pojawiają się w naszym menu od maja do października. Świetnym sposobem, by przedłużyć ten czas o co najmniej miesiąc, są nowoczesne szklarnie ogrodowe. Zwłaszcza wczesną wiosną możemy zaopatrzyć się w nowalijki na długo przed pierwszymi świeżymi pęczkami rzodkiewek i główkami sałaty, korzystając z nowoczesnej konstrukcji, którą bez trudu wzniesiemy w naszym ogrodzie. Jak się do tego zabrać? To proste. Wystarczy przygotować kawałek gruntu w dobrze nasłonecznionej, ale nie wystawionej na ostre światło części działki i zamówić gotową konstrukcję panelową z poliwęglanu i profili z aluminium. Montaż takiej konstrukcji nie jest trudniejszy od skręcenia zestawu mebli i powinien nie zająć więcej niż jeden dzień.

Jakie korzyści dają szklarnie ogrodowe?

Niewielkim nakładem sił w przystępnej cenie możemy zyskać bardzo przydatną ogrodową konstrukcję. Jeśli wiosną nie odnotujemy żadnych anomalii pogodowych, zwykle kwietniowe przymrozki nie powinny przeszkodzić w ukorzenianiu i wegetacji młodych roślin. Dzięki temu nawet miesiąc wcześniej możemy spodziewać się pierwszego źródła witamin – młode rośliny są szczególnie bogate w składniki mineralne, co okazuje się bardzo korzystne dla organizmu po okresie zimowym. Rzodkiewka, jarmuż, szczypiorek  czy wczesna sałata to najzdrowsze opcje w wiosennym menu, a w kolejce będą już czekać marchew czy botwinka. Nieco dłużej poczekamy na poziomki, truskawki i borówki amerykańskie, które są też bardziej wymagające w uprawie. Szklarnie ogrodowe sprawią również, że latem o wiele wcześniej będzie można skosztować własnych pomidorów, także popularnych ostatnio pomidorków koktajlowych, które pod dachem można trzymać w większych donicach.

Zbiory to nie wszystko. Szklarnie ogrodowe mogą stać się prawdziwym centrum dowodzenia

Oprócz warzyw wysianych do gruntu szklarnie ogrodowe mogą dać nam bujne, gotowe rozsady na zewnętrzne grządki. Pikowanie, flancowanie i inne czynności wstępne pod szkłem udają się najlepiej. Sprawią, że zdążymy z nasadzeniami dokładnie wtedy, kiedy kalendarz ogrodniczy podpowiada najlepszy moment. Warto ustawić w szklarni roboczy blat i półki do przechowywania torfowych doniczek z flancami i skrzyń do pikowania – dzięki temu będziemy mogli do woli eksperymentować i wprowadzać do naszego ogrodu nowe rośliny.