Talk kosmetyczny i jego właściwości

Talk jest jednym z minerałów, który najczęściej występuje w składzie kosmetyków. Mimo wszystko, znaczna ilość osób kojarzy go ze środkami o przeznaczeniu łagodzącym na podrażnienia pupy niemowlęcia. Jakie jeszcze zastosowania posiada talk? Czy warto go mieć zawsze pod ręką?

Talk i jego właściwości

Talk jest minerałem, który naturalnie występuje w naturze. Ze względu na swoją niesamowitą miękkość uzyskuje się z niego proszek, który kolejno jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków i farmaceutyków. Zapewnia im lepszą przyczepność, nadaje wygodniejszą w użytku konsystencję, jak i również wpływa na intensywność barw.

Stosowanie talku, jak w przypadku każdego preparatu, posiada swoje wady i zalety. Istnieje mit, iż talk wykazuje działanie rakotwórcze. Nie zaistniały jeszcze żadne badania naukowe, które by tę tezę potwierdzały. Oczywiście, talk wysusza skórę i zatyka pory, ale te właściwości są wykorzystywane w konkretnych celach. Stosowany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do blokowania skórze dostępu do tlenu. W związku z powyższym, najlepiej stosować go, tylko wtedy, gdy jest on bardzo potrzebny.

Talk – zastosowanie

-Przede wszystkim, talk jest stosowany w przypadku otarć skóry (leczy i spowalnia rozwój zapaleń). To właśnie dzięki tej właściwości, znalazł szerokie zastosowanie jako posypka dla niemowląt. Mimo powszechnych przekonań, istnieje wiele innych sposobów na wykorzystanie produktu jakim jest talk:
-Suchy szampon do włosów – jest doskonałym rozwiązaniem kiedy brak czasu na umycie włosów. Należy posypać dłonie talkiem i wetrzeć w skórę głowy. Po upływie 10 minut zaleca się wyszczotkować włosy i oczyścić szczoteczkę z talku. Włosy uzyskują lekko matowy wygląd, dzięki czemu wyglądają na czyste.
-Dezodorant do stóp – jest to świetny sposób do stóp cechujących się zwiększoną potliwością. Rano należy nałożyć talk na dłonie i wetrzeć w czyste stopy, a wieczorem nasmarować je kremem nawilżającym, ponieważ talk wysusza skórę.
-Pomocnik depilacji – Przed depilacja woskiem skóra nóg, pach i każdej innej części ciała powinna być gładka i sucha – aby wosk miał dobrą przyczepność. Wystarczy delikatnie oprószyć skórę talkiem, co sprawi, iż depilacja będzie prostsza, a jej efekt bardziej widoczny.
-Tusz do rzęs – rekomenduje się nałożenie pierwszej warstwy tuszu na rzęsy, następnie czystą szczoteczką nałożenie na nie talku i kontynuowanie malowania tuszem. Taki zabieg sprawi, iż kosmetyk lepiej przywrze do rzęs oraz dłużej się na nich utrzyma. Podobno jest to stara sztuczka makijażystów gwiazd.