Różności

Tychy atrakcje – co warto zobaczyć?

0

Tychy to miasto, które powstało w latach socrealizmu w Polsce. To właśnie architektura socrealizmu kojarzy się z tym miastem.  Warto skorzystać z atrakcji, jakie oferują Tychy, a także odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca Tychy bez trudu przyciągają turystów, tych zarówno młodych, jak i seniorów.

Tychy atrakcje dla dzieci.

Jezioro Paprocany to miejsce, które oferuje ciekawe atrakcje dla dzieci. Oprócz ścieżek pieszych, rowerowych ogromną popularnością cieszy się wodny plac zabaw na Paprocanach. Jest to świetne miejsce do zabawy i wypoczynku w upalne dni, gdyż jest to wodny plac zabaw na świeżym powietrzu. W chłodniejsze dni także nie zabraknie atrakcji, ponieważ dla rodzin z dziećmi i nie tylko, jest do dyspozycji aquapark- Wodny Park Tychy, który oferuje atrakcje dla dzieci w każdym wieku. Jednak to nie jedyne atrakcje dla dzieci Tychy to miasto, w którym znajduje się prawie 40 ciekawych i urozmaiconych placów zabaw. Na starsze dzieci i nastolatków czeka skatepark, który jest przystosowany do wyczynowej jazdy na deskorolce, rolkach lub rowerze.

Tychy atrakcje dla par.

Ciekawe miejsca w Tychach, które mogą zainteresować pary to z pewnością jezioro Paprocany, gdzie można spędzić czas, spacerując i podziwiając urok tego miejsca. Jest to miejsce, w którym nie tylko można odpocząć, lecz także wziąć udział w wielu imprezach organizowanych w Ośrodku Paprocany, usytuowanym właśnie nad jeziorem. Odbywają się tam np. regaty kajakowe, żeglarskie, zawody biegowe, zloty kolarskie i wiele innych.

Innym pomysłem na randkę jest wizyta w Tyskim Muzeum Browarów Książęcych, gdzie można obejrzeć wiele eksponatów piwnych, podziwiać perłę architektury, jakim jest budynek muzeum, a także zdegustować piwo Tyskie w pubie. W muzeum można nie tylko oglądać, ale również dotykać eksponaty. Poza tym znajduje się tam kino 3D, które jest z pewnością bardzo ciekawą formą przekazu. To miejsce jest uważane za raj dla miłośników piwa, z którego słynie to miasto.

Jezioro Paprocany oraz Tyskie Browarium to nie jedyne atrakcje w Tychach. Położone na Śląsku miasto jest miejscem, gdzie odbywa się wiele imprez kulturalnych i artystycznych. Znajdują się tu liczne galerie sztuki, najbardziej popularna jest Galeria Mozaik, które powstały w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, głównie na elewacjach użyteczności publicznej. Kompozycje te ożywiają przestrzeń miejską i stanowią charakterystyczny element miasta.

Pary lubiące spacery w klimatycznych miejscach powinny wybrać się na Stary Rynek w Tychach, gdzie znajduje się fontanna, a także Teatr Mały oraz najstarszy tyski kościół. Oprócz rynku popularnym miejscem spotkań idealnym dla par jest plac Baczyńskiego. Latem w każdą niedzielę odbywają się tam imprezy kulturalne, a w grudniu Jarmark Bożonarodzeniowy. Na placu Baczyńskiego można spędzić miło czas w jednej z restauracji, czy kawiarni. Aby znaleźć inne ciekawe miejsca w Tychach, warto skorzystać z sieci i wpisać w Google np. atrakcje Tychy, a propozycji będzie wiele. Wszystko zależy od zainteresowań.

Tychy atrakcje dla seniorów.

Seniorzy chętnie odwiedzają to miasto, a przyciągają ich imprezy kulturalne, galerie sztuki, powojenna architektura miasta oraz zabytki Tychy są dość młodym miastem, które kojarzy się z socrealistycznymi osiedlami, blokowiskami. Zabytkami, które warto zobaczyć w Tychach to: Browar Książęcy, Browar Obywatelski, Fabryka Celulozy i Papieru, Huta Paprocka, Młyn Zbożowy, Plac św. Anny, Zespół Pałacowo-Parkowy, Stara Poczta. Są to miejsca i budynki powstałe w różnych okresach, zatem można podziwiać jakie zmiany architektoniczne miały miejsce w Tychach w ciągu setek lat.

Seniorzy lubiący spacery, mogą wybrać się na pieszą wycieczkę szlakiem miejskim, zwanym „od socrealizmu do postmodernizmu”. Potrzeba kilku godzin, aby zwiedzić po kolei, chronologicznie zabytki socrealizmu, aż do dzieł postmodernizmu, a wszystko to na niewielkim obszarze. Spodoba się to wielu seniorom, znawcom architektury, urbanistyki oraz zmian tendencji w sztuce projektowania okresu powojennego. Najciekawsze obiekty zostały oznaczone i opisane. Trasa prowadzi po wszystkich tyskich osiedlach- od A do Z- tak zostały nazwane już podczas tworzenia projektów tych osiedli, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Podczas zwiedzania tego szlaku można kierować się także śladami architektury sakralnej.

Oprócz zabytkowych budynków i muzeów seniorzy chętnie odwiedzają galerie sztuki oraz uczestniczą w imprezach kulturalnych, które odbywają się w Tychach przez cały rok. Jednym z ciekawych wydarzeń jest „Tychy Press Photo” – wystawa i konkurs fotografii prasowej. Wystawę można obejrzeć zwykle w Teatrze Małym oraz w Galerii „Obok”. Inne cykliczne wydarzenia w Tychach to: Śląska Jesień Gitarowa, TopOFFestiwal- Tyskie Spotkania Teatralne, Wianki w Paprocanach, Tyskie Dni Literatury, Port Pieśni Pracy, Tyskie Wieczory Kolędowe i wiele innych. Seniorzy o różnorodnych zainteresowaniach bez trudu znajdą dla siebie ciekawe atrakcje w Tychach.

Monnari: gdzie najlepiej kupować torebki tej marki?

Previous article

Domki narzędziowe: z czego można je zbudować i jakiej powinny być wielkości?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności