
Wszyscy specjaliści zgodnie twierdzą, iż aktywność fizyczna poprawia nie tylko codzienne samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie. Niestety, nadmiar sportu może wiązać się z licznymi kontuzjami, skutecznie utrudniającymi codzienne życie. Co zrobić, aby sobie z nimi poradzić?
Przeciążenia organizmu podczas treningów sportowych
Regularne, dość intensywne treningi sportowe wiążą się z obecnością występowania kontuzji. Dzieje się tak głównie dlatego, iż tkanka miękka nadwerężana jest na skutek powielanych czynności i aktywności fizycznych, przy dość sporych obciążeniach. Niezależnie zatem od dyscypliny, na urazy i kontuzje narażony jest dokładnie każdy. Podstawą jest więc zachowanie pewnej profilaktyki, a także szybka reakcja w momencie wystąpienia urazu. Do profilaktyki stosowanej u sportowców zalicza się prawidłową rozgrzewkę, angażującą wszystkie partie mięśni, narażone w późniejszym czasie na przeciążenia. Z kolei do szybkich reakcji, mających miejsce na treningu niezbędny jest rozum i określone zachowanie (np. uniesienie obolałej kończyny w górę, zastosowanie zimnego okładu mającego na celu redukcję opuchlizny czy obrzęku).
Kiedy stosować maści w pojawiającej się kontuzji?
Obecnie, na rynku istnieje cała gama produktów i maści dedykowanych nie tylko sportowcom, ale również każdemu, kto z jakichś przyczyn nabawił się kontuzji. Wśród najpopularniejszych z nich wyróżnia się Voltaren, Traumon Żel czy też Altacet Żel. Każda z nich, choć zawiera w sobie inny skład, przyczynia się do likwidacji bólu, a także obrzęku powstałego w skutek urazu. To najlepsze rozwiązanie w pierwszej pomocy nie tylko na treningach, ale również w trakcie ważnego meczu czy też w codziennym funkcjonowaniu. Co więcej postać maści umożliwia szybkie wchłanianie się i działanie na wielu płaszczyznach. Istnieją rozwiązania chłodzące – doskonale radzące sobie ze sportowymi urazami, gdy nagły ból okazuje się pieczeniem i oblaniem uczucia gorąca całej kończyny. Są także propozycje rozgrzewające, doskonale radzące sobie w przypadkach przewlekłych schorzeń (jak np. regularnych bólach kręgosłupa), których zastosowanie wspomaga i przyjemnie rozluźnia mięśnie.
Jak dobrać maść do konkretnego przypadku urazu?
Oczywiście nikt nie oczekuje, iż w apteczce sportowca znajdą się wszystkie specyfiki, które mogą przydać się w nagłych czy odnawianych urazach. Warto jednak zadbać o podstawowe produkty, które w takim miejscu znaleźć się powinny. Poza maścią chłodzącą i rozgrzewającą, warto mieć środek przeciwbólowy, podstawowe bandaże i opaski elastyczne (na wypadek konieczności unieruchomienia danej części ciała). Osoby z przewlekłymi, często doradzającymi się kontuzjami same najlepiej wiedzą, co w takich sytuacjach przyda im się najbardziej. A ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, na pewno uzyskają niezbędne informacje, co robić w sytuacjach urazów i jak skutecznie się przed nimi zabezpieczyć.