Żyrandole – hit czy kit?

Oświetlenie stanowi nie tylko wyposażenie funkcjonalne, ale także element ozdobny każdego pomieszczenia. Warto przemyśleć dobranie odpowiedniego modelu, takiego jak żyrandol nowoczesny, gdyż może ono nadać pokojowi nieco bardziej oryginalnego wyglądu.

 

Na rynku jest bardzo wiele żyrandoli. W powszechnej opinii kojarzą się one jednak bardziej z prostymi, podwieszanymi na suficie przedmiotami. Druga skrajność to bardzo skomplikowane ozdobne konstrukcje kojarzone z dworami i pałacami. Istnieje jednak bardzo wiele modeli, które łączą walory użytkowe z ozdobnymi i nadają się niemal do każdego wnętrza. Żyrandol nowoczesny, który jest odpowiednio dobrany, świetnie spisze się zarówno w niewielkim pomieszczeniu o wielkości kilku metrów kwadratowych, jak i w dużym i wysokim pokoju.

 

Żyrandol nowoczesny – rodzaje

 

Szukając żyrandola, warto szukać wariantu pasującego do określonego wystroju wnętrza. Dzięki mnogości różnych modeli, które są łatwo dostępne na rynku, można znaleźć nie tylko klasycznie wyglądające żyrandole pasujące do tradycyjnego wystroju, ale także kreatywne i nowocześnie wyglądające projekty. Często bazują one na futurystycznych kształtach i atrakcyjnych formach geometrycznych. Takie wersje spiszą się we wnętrzach minimalistycznych, nowoczesnych, loftach, a także artystycznie urządzanych apartamentach.

 

Nowoczesne wersje żyrandoli mogą występować w wariantach minimalistycznych, jak i bardzo skomplikowanych. Te najprostsze wykonane są zazwyczaj z metalu tworzącego proste kształty, które wizualnie pasują właściwie do każdego pomieszczenia. Często to właśnie ta prostota stanowi o bardzo dobrym efekcie wizualnym. Dostępne są jednak też wersje bardziej oryginalne, które kojarzą się wręcz z wystawami sztuki nowoczesnej. Mogą one mieć wyrafinowane kształty i tworzyć całe instalacje oświetleniowe. Żyrandol nie jest więc reliktem przeszłości i przeżytkiem, a odpowiednio dobrany może wręcz stanowić o stylizacji wnętrza i tworzyć centralny punkt, który od razu rzuca się w oczy po wejściu do pomieszczenia. Ponadto dzięki mnogości modeli, można wybrać inne wersje do kuchni, przedpokoju, gabinetu i salonu, co pozwala na swobodne projektowanie wnętrza.

 

Jaki żyrandol do jakiego pomieszczenia?

 

Żyrandol można dobrać praktycznie do każdego pomieszczenia, jednak warto pamiętać, by dobrać go tak, by pasował do reszty. Jeśli wystrój wnętrza jest minimalistyczny, do lepiej zdecydować się na żyrandol w podobnym tonie. Można na przykład wybrać skromnie wyglądający żyrandol do salonu, co będzie bezpiecznym rozwiązaniem, a pozwolić sobie na nieco bardziej ekstrawagancki model na przykład do gabinetu. Bardzo popularne jest także kupowanie całych zestawów, o czym warto pomyśleć. Nowoczesne żyrandole idealnie komponują się z całymi zestawami oświetleniowymi wraz z lampami, czy kinkietami. Często zaawansowane i efektownie żyrandole nie są aż tak bardzo wydajne, jeśli chodzi o walory użytkowe, co można nadrobić właśnie dobrze rozmieszczonymi kinkietami. Warto też zastanowić się nad dodatkowym oświetleniem LED, które może stworzyć idealną całość, jeśli chodzi oświetlenie wnętrza.

 

Żyrandol nowoczesny LED – czy to się opłaca?

 

Wiele z nowoczesnych żyrandoli dostępnych jest w wersji z oświetleniem LED. Takie żyrandole idealnie pasują do oświetlenia LED’owego, gdyż można je swobodnie dobrać do własnych preferencji. Żarówki LED występują w zróżnicowanych barwach. Strumień światła, który może mieć taka żarówka, oscyluje od bardzo ciepłych po zimne barwy. Nowoczesne żyrandole idealnie komponują się z zimnymi barwami, które dobrze można dopasować do przedpokoju lub innych pomieszczeń tego typu. Żarówki cieplejsze zaś dobrze sprawdzą się w salonie i mogą stanowić uzupełnienie listew LED o zimnej barwie. Montując dodatkowe, ozdobne żyrandole w artystycznych wersjach można też pokusić się o montaż kolorowych żarówek LED RGB, które można ustawić na świecenie w przeróżnych kolorach. Od strony funkcjonalnej takie rozwiązanie może nie jest bardzo potrzebne, jednak na żywo efekt prezentuje się niezwykle efektownie.