Werbena cytrynowa – co warto o niej wiedzieć?

Orzeźwiający smak, intrygujący aromat i wiele innych wspaniałych właściwości to cechy charakterystyczne tej rośliny, która idealnie sprawdza się, jako dodatek do przetworów owocowych, napojów, sałatek czy deserów. Co to za roślina i co warto o niej wiedzieć?

Charakterystyka werbeny cytrynowej

Werbena cytrynowa jest krzewem, który przez wiele lat występował wyłącznie na terenie Ameryki Południowej. Dopiero XVII wiek pozwolił na to, by o tej roślinie dowiedzieli się Europejczycy. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest fakt, że posiada długie liście, które posiadają nietuzinkowy, cytrynowy aromat.

Werbena cytrynowa uwielbia słoneczne miejsca, tam najkorzystniej się rozwija, jednak może poradzić sobie tak naprawdę wszędzie. Podczas samodzielnej uprawy werbeny, warto pamiętać o regularnym podlewaniu. Niewskazane jest przesuszanie krzewu. Dodatkowo, aplikować można nawozy organiczne lub wieloskładnikowe, które z pewnością wspomogą wzrost werbeny cytrynowej.

Werbena w ogrodzie

W naszym klimacie werbena bardzo dobrze czuje się rosnąc w pojemnikach. Dzięki temu można ją przenosić w takie miejsca, jak nam tylko pasuje. Fantastyczny aromat werbeny działa odstraszająco na insekty, co jest jej ogromną zaletą.

Właściwości uspokajające werbeny cytrynowej

Werbena cytrynowa cechuje się działaniem uspokajającym i relaksującym. Doskonałym dowodem na to jest fakt, że bardzo często można ją znaleźć w składzie uspokajających herbat. Wszystko to za sprawą werbalny, która świetnie oddziałuje na osoby cierpiące na bezsenność. Związek ten znacznie ułatwia wyciszanie i zasypianie.

Prawidłowe trawienie dzięki werbenie cytrynowej

Pochodząca z Ameryki Południowej roślina posiada bardzo korzystny wpływ na pracę układu trawiennego. Dodatkowo znana jest z właściwości moczopędnych, które pozytywnie wpływają na pracę nerek. Werbena cytrynowa łagodzi wszelkie zaburzenia pokarmowe, dlatego warto skusić się na codzienne picie herbatki z werbeny

Antynowotworowe i przeciwbakteryjne cechy werbeny

Roślina, jaką jest werbena cytrynowa, posiada w sobie bardzo dobry związek, jakim jest cytral. To on jest odpowiedzialny za charakterystyczny zapach werbeny. Liczne badania dowiodły, że regularne przyjmowanie cytralu skutecznie hamuje wzrost niekorzystnych komórek nowotworowych.

Komu polecić werbenę cytrynową?

Fantastyczna roślina, jaką jest werbena cytrynowa, nie każdemu przypadnie do gustu. Można ją jednak polecić osobom, które:

  • pragną poprawić działanie swojego układu trawiennego,
  • chcą skutecznie i szybko pozbyć się infekcji lub bólu gardła,
  • marzą o świeżym oddechu,
  • chcą się zrelaksować oraz lepiej wypocząć,
  • myślą o poprawieniu komfortu i jakości swojego snu,
  • chcą dodać swoim potrawom nietuzinkowego aromatu i smaku.

Werbena cytrynowa jako przyprawa?

Suszona werbena rewelacyjnie sprawdzi się jako dodatek do potraw. Takie działanie sprawi, że nasze posiłki nabiorą nietuzinkowego smaku i aromatu. Atutem werbeny jest możliwość złagodzenia zbyt intensywnych aromatów, a jej cytrynowy smak rewelacyjnie nada się do dań rybnych.