5 oczyszczających ziół, które warto mieć w swojej apteczce

Ziołowe preparaty mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Są pomocne w usuwaniu toksyn oraz pozostałych szkodliwych substancji z naszej krwi i organów. Dzięki swoim właściwościom mogą poprawić tempo metabolizmu. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy oczyścić swój organizm oraz jakie zioła oczyszczające warto mieć w swojej apteczce.

Jak oczyścić organizm za pomocą ziół?

Stres, który towarzyszy nam każdego dnia, nieprawidłowa dieta oraz przetworzona dieta mogą przyczyniać się do zanieczyszczenia organizmu substancjami takimi jak, np. metale ciężkie. Ich nadmiar jest szkodliwy dla organizmu, może powodować pewne schorzenia, takie jak anemia czy trądzik. Już w medycynie ludowej odkryto dobroczynne działanie substancji naturalnych, w tym ziół o działaniu moczopędnym, przeczyszczającym oraz przeciwzapalnym. Zanim jednak zaczniemy kurację, należy wiedzieć, że na efekty trzeba trochę poczekać. Warto również poznać dokładnie działanie poszczególnych ziół, takich jak np. przetacznik, pokrzywa czy skrzyp.

Zioła bez większych trudności znajdziemy w każdej aptece, również internetowej. Jeżeli podejmujemy decyzję o przeprowadzeniu kuracji, ważna jest systematyczność. Jak już wspominaliśmy, działanie ziół wymaga czasu, więc nie można liczyć na natychmiastowe rezultaty. Można zdecydować się na gotowe mieszanki najpopularniejszych ziół.

Przetacznik, pokrzywa oraz pozostałe zioła lecznicze

Istnieje kilka ziół, które warto zawsze mieć w domu. Jednym z nich jest przetacznik leśny, który bywa pomocny w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości. Okłady z jego naparu pomagają w walce z wypryskami oraz trądzikiem, wspomagają gojenie się ran. Regularne picie naparu może działać korzystnie na wątrobę – reguluje wypróżnianie.

Pokrzywa zwyczajna jest to kolejna roślina godna uwagi. Jest ona cennym surowcem zielarskim, a to dzięki swoim właściwościom zdrowotnym i kosmetycznym. Wyciąg z jej liści działa moczopędnie i oczyszczająco, pomaga pozbyć się z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Ma w swoim składzie sporo chlorofilu i kwasu foliowego, ponadto podnosi poziom hemoglobiny i zapobiega anemii.

Rośliną cenioną już przez nasze babcie, jest skrzyp polny. Ta popularna roślina ma silne działanie oczyszczające – działa moczopędnie oraz napotnie. Dzięki temu skrzyp stosowany jest przy kuracjach detoksykacyjnych, czego efektem jest zmniejszenie cellulitu. Korzystnie działa na włosy, skórę i paznokcie, poprawiając ich kondycję.

Szałwia lekarska jest uznawana za jedną z ważniejszych roślin, a to dzięki jej właściwościom leczniczym. Napar z jej liści stosowany jest jako środek o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Wspomaga procesy trawienne, a także poprawia funkcje żołądka.

Mniszek lekarski to ziele, które również obowiązkowo powinniśmy mieć w swojej apteczce. Jego działanie ma zastosowanie nawet przy usuwaniu kamieni żółciowych. Wspomaga proces oczyszczania organizmu – działa moczopędnie, w ten sposób usuwając toksyny. Korzystnie wpływa na wątrobę oraz pęcherz żółciowy.