RóżnościTechnologie

Detektory wielogazowe w pomiarach materialnego środowiska pracy

0

Detektor wielogazowy jest to niezwykle funkcjonalne oraz poręczne urządzenie. Przeważnie detektory te kojarzą się nam z systemami bezpieczeństwa, ale ich zastosowanie jest sporo szersze. Detektor wielogazowy jest to podstawowe narzędzie pracy podczas wykonywania pomiarów materialnego środowiska pracy.

Co to są pomiary materialnego środowiska pracy?

Badania materialnego środowiska pracy, są to w skrócie analizy przestrzeni roboczej, w której przebywają ludzie pod kątem różnych czynników. Do tych czynników zaliczyć możemy hałas, promieniowanie magnetyczne, promieniowanie rentgena, wibracje oraz stężenie gazów, pyłów zawieszonych oraz substancji mogących znajdować się w powietrzu, którym oddychają pracownicy. Badania takie wykonywane są za pomocą odpowiednich detektorów. W przypadku pomiarów powietrza najlepiej jest wykorzystać detektor wielogazowy, ponieważ za jego pomocą możemy zmierzyć wiele wartości jednocześnie. Warto jest zauważyć, że badanie takie trwa przeważnie 8h, czyli standardowy czas, jaki pracownik przeciętnie spędza w pracy.

Detektor wielogazowy – jaki powinien być do pomiarów materialnego środowiska pracy?

Jak wspomniano, pomiary materialnego środowiska pracy trwają ok. 8h. Z tego powodu detektor jest z pracownikiem przez cały ten czas i w zasadzie w trakcie pomiaru, musi się z nim wszędzie udać. Pomiar ma na celu zmierzyć średnie natężenie czynników potencjalnie szkodliwych lub szkodliwych w długim okresie. Mogą zdarzyć się piki związane ze specyfiką np. procesu technologicznego, ale najbardziej wiarygodne jest uśrednienie wartości w długim przedziale czasowym. Z tego powodu detektor wielogazowy powinien być możliwie jak najmniejszy oraz lekki. Dodatkowo powinien mieć on możliwość rejestrowania wyników pomiarów w wygodnej do odczytu formie, czyli najlepiej elektronicznej. Najczęściej pomiar wykonuje się w taki sposób, że umieszcza się detektor w niewielkim plecaku, który pracownik nosi przez cały dzień pracy. Plecak nie powinien przeszkadzać pracownikowi w pracy, a waga detektora, jeśli jest niewielka, pozwala na zamontowanie dodatkowych czujników, takich jak czujniki hałasu i wykonanie kilku pomiarów jednocześnie.

Przepisy p.poż w budynkach przemysłowych – na co musisz uważać

Previous article

Czy potrzebujesz adwokata?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Różności