DomPorady

Jak wygląda łazienka dla niepełnosprawnych?

0

Łazienka dla niepełnosprawnych znajduje się na każdym oddziale szpitalnym, w przychodniach. W taką łazienkę powinien być wyposażony każdy dom lub mieszkanie osoby z niepełnosprawnością. Pozwala ona na samodzielne funkcjonowanie przynajmniej w obrębie własnego mieszkania.

Czasem zdarza się tak, że korzystanie z łazienki przez osobę niepełnosprawną i tak musi przebiegać z pomocą opiekuna. W takich przypadkach wyposażenie takiego pomieszczenia jest o wiele bardziej zaawansowane i co za tym idzie, wymaga większego nakładu środków.

Co znajduje się w takiej łazience?

W łazience dla osób z niepełnosprawnością znajdują się te same elementy co w zwykłej łazience, czyli sedes, umywalka, prysznic lub wanna. Różnica jest taka, że w konkretnych miejscach na ścianach pomocowane są uchwyty, w wannie lub brodziku znajduje się specjalne siedzisko do kąpieli, na podłodze znajdują się maty antypoślizgowe. Dobrym pomysłem są także alarmy zamontowane przy WC i pod prysznicem, dzięki którym osoba korzystająca z łazienki może wezwać pomoc. W takiej łazience może znaleźć się również specjalny podnośnik, który pomoże przetransportować chorego z wózka np. do wanny. Jest to duże ułatwienie, jeśli chory mimo wspierania się na poręczach i pomocy opiekuna nie jest w stanie sam się przemieszczać.

Jakie ułatwienia są w niej zastosowane?

Łazienka dla niepełnosprawnych jest większa i bardziej przestronna niż zwykła łazienka. Dzięki temu osoba poruszająca się na wózku może łatwo poruszać się w jej wnętrzu. Zamontowane na ścianach uchwyty pomagają osobie niepełnosprawnej przemieścić się z wózka na toaletę czy pod prysznic i z powrotem. Jest to duże ułatwienie dla samego niepełnosprawnego i jego rodziny. Maty antypoślizgowe zapobiegają dodatkowym wypadkom, o które na mokrej powierzchni w łazience nie trudno. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna mieć także szerokie drzwi, aby łatwo było do niej wjechać wózkiem. Sedes, umywalka i brodzik powinny być zamontowane na odpowiedniej wysokości, aby siedząca na wózku osoba bez problemu mogła dosięgnąć kranu czy spłuczki.

Czy dzieci są przeszkodą w rozstaniu?

Previous article

Praga – czy warto tam zamieszkać?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom