W poważnych zaburzeniach oddychania, chorobach takich jak przewlekłe obturacyjne schorzenie płuc, niezbędna staje się tlenoterapia. Do jej wykonania potrzebne jest specjalne urządzenie, które stanowi koncentrator tlenu. Co warto o nim wiedzieć, jak wybierać i stosować?
Jak działa koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu to urządzenie posiadające specjalny system filtrów, a także pojemnik. Przez system filtrów przechodzi powietrze pozyskiwane z otoczenia, mające pierwotnie zawartość około 21% tlenu. Filtry działają na zasadzie oddzielania azotu i innych gazów od tlenu, który jest zawarty w powietrzu. Tym samym dochodzi do uzyskania mieszaniny powietrza wzbogaconej tlenem, mowa o zawartości nawet około 96%.
Powietrze o takim składzie tlenu, uzyskiwane dzięki pracy urządzenia, jakim jest koncentrator tlenu, doskonale wpływa na stan zdrowia pacjentów zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego, w tym cierpiących na przewlekłą niewydolność oddychania.
Stacjonarne i przenośne koncentratory tlenu
Urządzenie to jest proste w obsłudze, pracuje stosunkowo cicho, nie wymaga również specjalistycznej wiedzy do zastosowania. Dla pacjentów powstaje jedynie dylemat, czy wybrać stacjonarny koncentrator tlenu, czy przenośny koncentrator tlenu. Stacjonarne urządzenie jest cięższe, większe i daje mniejszą swobodę korzystania z niego, ale nadaje się idealnie do stosowania w warunkach domowych, w placówkach szpitalnych i opiekuńczych. Urządzenie przenośne jest wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ ma mniejsze rozmiary, a przede wszystkim może być przenoszone. To rozwiązanie dla osób często podróżujących i przemieszczających się nawet na niewielkie odległości.
Dobrym rozwiązaniem jest połączenie walorów korzystania z obydwu rodzajów urządzeń, by zapewnić sobie maksymalne efekty lecznicze, właściwe wspomaganie codziennego funkcjonowania, nie tracąc jednocześnie na swobodzie poruszania się w domu, jak i poza domem, a także podczas rozmaitych podróży, wynikających z obowiązków zawodowych czy prywatnych.
Comments