Zdrowie

Sposoby na katar sienny

0

Bez względu na to czy alergia jest całoroczna, czy sezonowa katar sienny, czy inaczej alergiczny, potrafi znacznie obniżyć jakość życia. Związany jest ze stanem zapalnym błony śluzowej nosa, którą mogą podrażniać roztocza kurzu domowego, sierść, czy pyłki kwitnących roślin.

Leczenie jest przewlekłe, a jego skuteczność zależy od możliwości eliminacji alergenu i ogólnego stanu chorego. W pierwszym rzucie zaleca się domowe sposoby, które w okresach zaostrzeń niestety mogą nie wystarczyć i należy się wspomóc farmakologią.

Jak rozpoznać katar sienny?

Podstawowym objawem jest oczywiście katar. Najczęściej jest on wodnisty i cieknący, ale może się też zdarzyć gęsty i zalegający w jamie nosowej. Może mu towarzyszyć łzawienie oczu, ich przekrwienie, czy nawet zapalenie spojówek. Bardzo przykrym objawem jest świąd, którego nie łatwo się pozbyć. Jeżeli więc nie masz innych objawów chorobowych, a katar uparcie Ci dokucza, możesz podejrzewać, że jego powodem jest alergia. Zwłaszcza w sytuacji, gdy objawy nasilają się przy kontaktach ze zwierzętami, po ścieraniu kurzy, czy w okresie intensywnego pylenia roślin.

Domowe sposoby na katar sienny

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kataru siennego jest całkowite wyeliminowanie alergenu. Co z robić kiedy nie mamy takiej możliwości. W domowym zaciszu możemy wspomóc się aromaterapią. Zastosowanie odpowiednich olejków (np. mentolowego, czy eukaliptusowego) pomoże nawilżyć śluzówkę. Zastosować je możemy w inhalacji, ale też nakropić nimi piżamę, czy położyć nasączony wacik koło łóżka. Ułożenie go na kubku gorącej wody dodatkowo wzmocni działanie. W przypadku zalegającego kataru możemy zakupić gotowy zestaw do płukania zatok. Każdy z nich zawiera buteleczkę i saszetki do sporządzenia roztworu soli fizjologicznej. Babcinym sposobem są tzw. parówki. Do naczynia z gorącą, ale nie parzącą wodą dodajemy wybrany olejek eteryczny. Pochylamy się nad roztworem i spokojnie oddychamy. Dla większego efektu można nakryć głowę i miskę ręcznikiem.

Farmakologiczne leczenie kataru siennego

W przypadku gdy domowe sposoby zawiodą, możemy zastosować leczenie farmakologiczne. Na dobry początek możemy zacząć od kapsułkowanych ekstraktów z roślin takich jak. Zatoxin, Allergo, Alerbon. Preparaty te zawierają oleje i wyciągi wspomagające pracę układu oddechowego. Najczęściej jednak konieczne jest skorzystanie z leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidów. Większość z nich dostępna jest bez recepty. Jeśli dostępne aerozole nie są skuteczne, zapobiegawczo stosuje się kromagoglikany. Zażywa się je przed kontaktem z alergenem, aby ustrzec się przed reakcją. Klucza jest tu regularność stosowania. W dalszej kolejności lekarz może zdecydować o podaniu sterydów, czy dobraniu indywidualnej, celowanej immunoterapii.

Ból zęba – zanim trafisz do dentysty

Previous article

Jak dbać o swój głos?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Zdrowie