Infekcje pochwy są jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych kobiet. Dotyczą zarówno małych dziewczynek, kobiet w wieku rozrodczym, jak i po okresie przekwitania. W zależności od wieku przyczyny infekcji są mogą być różne, a co najważniejsze różnić się będzie stosowane leczenie.
Infekcje intymne u najmłodszych
Infekcje intymne u małych dziewczynek są dość powszechne, ale ich podłoże najczęściej jest inne niż u dorosłych kobiet. W tym wieku infekcja taka jest najczęściej konsekwencją zapalenia pęcherza lub podrażnienia tych okolic w wyniku niewłaściwej higieny, chęci poznawania własnego ciała, czy otarć powstałych podczas zabawy. W przypadku gdy problem faktycznie ma podłoże ginekologiczne infekcja pochwy zwykle przybiera ostry przebieg, ponieważ ciężko zaobserwować jej pierwsze objawy. Leczenie można zacząć od nasiadówki w Tantum Rosa, ale nie należy zwlekać z wizytą lekarską, właśnie ze względu na różne podłoże dolegliwości, a co za tym idzie konieczność dostosowania odpowiedniego leczenia. Pamiętaj, że w tym wieku globulki dopochwowe i większość płynów do higieny intymnej nie będą mogły być zastosowane. Oczywiście zachowanie naturalnego pH pochwy u dzieci jest bardzo ważne, ale preparaty dostępne na rynku mają lekko kwaśne pH, a pH pochwy przed pokwitaniem jest obojętne lub nawet lekko zasadowe.
Infekcje intymne u dorosłych
Infekcje pochwy u dorosłych kobiet zwykle mają łagodny przebieg, ale niestety są częste i mają tendencję do nawracania. Główną przyczyną zakażeń o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym jest zaburzenie równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych. To bakterie pełnią w tej okolicy główną barierę ochronną i kiedy ich populacja jest niewłaściwa, to dochodzi do namnożenia się chorobotwórczych grzybów i bakterii. To z tego względu większość kuracji poza środkami do zwalczania patogenów opiera się również na probiotykach i środkach osłonowych mających prawidłowo nawilżyć błonę śluzową pochwy.
Globulki dopochwowe, nasiadówki, maści – czym się leczyć?
Zarówno w aptekach jak i drogeriach mamy dostępny szereg środków, które mogą pomóc w leczeniu i profilaktyce zakażeń pochwy. Wybierając odpowiedni środek zwróć uwagę na jego klasyfikację i składniki aktywne. Stosunkowo od niedawna mamy dostęp do leków na infekcje intymne dostępnych bez recepty. Reszta to wyroby medyczne, które co prawda mogą mieć składniki pomagające w leczeniu infekcji, może nawet będą jedynym koniecznym do zastosowania środkiem przy łagodnym przebiegu choroby, ale na pewno nie poradzą sobie z jej poważniejszą postacią. Globulki dopochwowe, maści i kremy, będące lekami na infekcje intymne mogą zawierać substancje przeciwgrzybiczne i/lub przeciwbakteryjne, a także probiotyki o udowodnionym działaniu leczniczym. Dodatkowo kurację można wspomóc działanie łagodzącym pieczenie i świąt, a także poprzez nawilżanie. W przypadku nawracających infekcji nie kontynuuj leczenia na własną rękę i koniecznie zgłoś się do ginekologa.
Comments