DomZakupy

Jak dobierać igły do szytego materiału?

0

Rozpoczynając przygodę z szyciem, należy wiedzieć, iż w zależności od zastosowanego materiału, powinno się dobrać odpowiednią igłę. Dobrze dopasowana zapobiegnie stresowi, który może pojawić się w związku z np. przepuszczaniem ściegu, a szycie stanie się jeszcze przyjemniejsze. Ze względu na różnorodność materiałów warto posiąść taką wiedzę, ponieważ inaczej szyje się dzianiny drukowane, a inaczej tkaniny. Co warto wiedzieć o doborze igły do materiału?

Jak skonstruowana jest igła?

Na rodzaj igły ma wpływ jej budowa. Każda igła, niezależnie od jej parametrów, składa się z takich elementów jak:

  • Uchwyt (określany również jako kolba) – jest częścią igły, którą przykręca się do maszyny. Wyróżnia się trzy rodzaje uchwytów: okrągły (przeważnie wykorzystywany w maszynach przemysłowych), półpłaski (tył igły jest płaski, przód natomiast wypukły) – takie igły zazwyczaj wykorzystywane są w maszynach domowych, jak i uchwyt średnicy takiej, k cała igła (są stosowane w maszynach specjalnych).
  • Trzon – jest odcinkiem od uchwytu do ucha igły. Średnica trzonu zazwyczaj stopniowo zwiększa się w kierunku uchwytu (dzięki temu igła jest odporniejsza na wyginanie, a więc również na złamanie). Na przedniej stronie trzonu umieszczony jest długi rowek, który w trakcie tworzenia ściegu prowadzi nić. Najczęściej powszechne igły mają trzon prosty, jednak na rynku dostępne są także igły o zakrzywionym trzonie.
  • Ucho – jest to otwór, przez który przeciąga się nitkę. Jest ono podłużne oraz ma taką samą szerokość jak długi rowek.
  • Ostrze – różne rodzaje materiałów wymagają zastosowania konkretnych igieł pod względem ostrza. Najprostszy podział to ostrza okrągłe oraz ostre. Ostrza okrągłe dzielą się ze względu na kształt – wyróżnia się zwykłe i kuliste. Ich zastosowanie jest uzależnione od materiału, który zostanie wykorzystany podczas szycia. Wśród ostrzy zwykłych można wymienić: wąskie, normalne oraz stożkowe. Wąskie ostrza stosuje się do obróbki gęstych tkanin z cienkich nitek i szycia krytego – w trakcie szycia wąskie ostrza przecinają nitki tkanin, z tego powodu nie nadają się do szycia dzianin. Ostrza normalne są delikatnie zaokrąglone i uznawane za najbardziej uniwersalne – można spotkać je w igłach do maszyn domowych. W trakcie szycia ostrze to odsuwa nitki materiału, a więc nie uszkadza ich. Ostrza stożkowe natomiast mają tępe, zaokrąglone końcówki i wykorzystywane są w maszynach typu guzikarka. Wśród ostrzy kulistych można wyróżnić ostrza małe, średnie oraz duże. Ostrza te wykorzystuje się do szycia delikatnych materiałów (np. dzianiny drukowane), aby zapobiec ich uszkodzeniu. Duże i średnie ostrza kuliste stosuje się do szycia materiałów z domieszką włókien poliuretanowych bądź gumy. Istnieją także igły wyposażone ostre ostrza, które wykorzystywane są przy szyciu skóry, laminatów, folii czy materiałów powlekanych.

Dzianiny drukowane, mikrowłókna, stretch – rodzaje igieł ze względu na materiał

W pasmanteriach znaleźć można wiele rodzajów igieł maszynowych, które spełniają różne zadania. Dobranie właściwej igły jest zależne od rodzaju i struktury materiału, z którego się szyje, wyboru ściegów oraz typu nici. Na rynku znaleźć można całą gamę igieł uniwersalnych, które powinny pasować do większości materiałów. I naprawdę tak jest – cechują się średnią grubością oraz można nimi uszyć większość projektów krawieckich. Są jednak materiały, które wymagają zastosowania specjalnej igły. Są nimi takie rodzaje, jak:

  • Igła do mikrowłókien – to igła, która idealnie sprawdzi się do szycia jedwabiu, poliestrów grubo tkanych ora futer czy sztucznej skóry. Igły te są smuklejsze oraz ostrzejsze, co umożliwia bezproblemowe przebicie się igły przez gęsto tkane włókna.
  • Igła do stretchu – to idealna igła do szycia tkanin elastycznych, jak również sprawdzi się przy szyciu dzianin (np. dzianiny drukowane). Specjalny kształt igły (zaokrąglone ostrze) pozwala na stworzenie większego oczka w trakcie szycia, a więc chwytacz bezproblemowo wiąże nitki.
  • Igła „z kulką” – jest to igła dedykowana dzianinom. W igłach tego typu ostrze jest zaokrąglone, przez co nie uszkadza delikatnych włókien w trakcie szycia i nie przepuszcza ściegu.

Poza powyższymi można wyróżnić jeszcze takie igły jak:

  • Podwójna igła;
  • Igła do skór;
  • Igła do jeansu.

Korzyści zdrowotne Pau D’arco

Previous article

Jak dbać o kuchnię indukcyjną?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Dom